We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m HDMI V1.4 Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-7030
Login for pricing
In Stock:
76 available
3m HDMI V1.4 Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Resolution: 4K @ 30Hz
- Bandwidth: 18Gbps
- Multi-channel digital audio
- Ethernet channel
- 3D compatible
- Shielded cable prevents EMI
- Flexible strain relief moulded collar
- Lifetime warranty
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: HDMI Type A Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: HDMI Cables
| SKU | 26-7030 |
|---|---|
| EAN | 5035624071094 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector contacts plating | Gold |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | UL, CE |
| Certificates | |
| Certification | UL, CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package type | Bag |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 180 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m HDMI V1.4 Connector Cab...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct 77HD4-311H HDMI cable 1....
Login for pricing
|
JLC L63 DVI Male to HDMI Male Cable 2M...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct 77HDMI-010 HDMI cable 1...
Login for pricing
|
Bestseller
Cablenet 1m HDMI 1.4b Male-Male (4Kx2K...
Login for pricing
|
Cablenet 0.5m HDMI 1.4b Male-Male(4Kx2...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7030
|
77HD4-311H
|
JLCL63DHADP2M
|
77HDMI-010
|
32-3631
|
32-3629
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
JLC
|
Cables Direct
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




