We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CLUB3D HDMI 2.0 UHD Active Optical Cable HDR 4K 60Hz M/M 50m/164,04ft
SKU
CAC-1391
Login for pricing
In Stock:
0 available
HDMI™ 2.0 Hybrid Active Optical Cable HDR 4K 60Hz M/M 50m/ 164,04ft
- Active Optical Hybrid HDMI 2.0 Cable 50 Meter
- Supports up to 4K 60Hz with HDR
- Light weight, Halogen free, downwards compatible
Category: HDMI Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | CAC-1391 |
| EAN | 8719214471088 |
| Manufacturer | CLUB3D |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Club 3D HDMI™ 2.0 Hybrid Active Optical Cable features both fiber and copper conductors, providing a lighter, more flexible cable construction, which makes it ideal for installation in narrow spaces and over longer distances. The perfect solution for conference rooms, classrooms, digital signage displays, and more.
This CAC-1391 features a built-in booster circuit that is self-powered through the HDMI ports, allowing you to connect your HDMI-enabled devices at a distance of up to 50 meters with no signal loss.
The cable is Halogen Free, and produced according to the International Electrochemical Commission's Restriction Use of Halogen (IEC 61249-2-21) directive.
This cable features unidirectional architecture, which requires that the cable is installed in the correct direction. Please refer to the source and display labels on the HDMI connectors, in order to ensure that the cable is connected properly.
This CAC-1391 features a built-in booster circuit that is self-powered through the HDMI ports, allowing you to connect your HDMI-enabled devices at a distance of up to 50 meters with no signal loss.
The cable is Halogen Free, and produced according to the International Electrochemical Commission's Restriction Use of Halogen (IEC 61249-2-21) directive.
This cable features unidirectional architecture, which requires that the cable is installed in the correct direction. Please refer to the source and display labels on the HDMI connectors, in order to ensure that the cable is connected properly.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black, Bronze |
| Cable length | 50 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Fiber optic/Copper |
| HDMI version | 2.0b |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 7096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160, 7680 x 4320 |
| Supported video modes | 2160p, 4320p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Unidirectional | Yes |
| Certification | ROHS, FCC and CE EMI |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | ROHS, FCC and CE EMI |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.35 kg |
| Package weight | 1.52 kg |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.52 kg |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Halogen |
| Plastic packaging weight | 16 g |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging composition | |
| Plastic packaging weight | 16 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 132 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |