We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Belden 1855ENH.08500 coaxial cable RG-59 500 m No Black
SKU
1855ENH.08500
Login for pricing
In Stock:
0 available
75 Ohm SDI Coax, Mini RG-59, 22 AWG Solid Bare Copper Conductor, PE Insulation, Foil + 90% Tinned Copper Braid Shield, LSZH Jacket, Dca. IEC 60332-1-2.
Category: Coaxial Cables
| SKU | 1855ENH.08500 |
|---|---|
| EAN | 8719605004352 |
| Manufacturer | Belden |
| Availability | Out of Stock |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Features | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| Insulation material | Polyethylene |
| Shield material | Aluminium |
| AWG wire size | 22 |
| Product colour | Black |
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable type | RG-59 |
| Cable length | 500 m |
| Connector 1 gender | No |
| Connector 2 gender | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Product colour | Black |
| Connector(s) | 1 |
| Cable type | RG-59 |
| Cable length | 500 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Other features | |
| Connector(s) | 1 |