9S7-14N111-002
Login for pricing
In Stock:
1 available
Intel Core Ultra 7 155H (24MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 1000GB SSD, 35.6 cm (14") Full HD+ 1920 x 1200, Intel Arc Graphics, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro
- Windows 11 Pro
- Intel Core Ultra 7 155H (24MB Cache)
- 35.6 cm (14") Full HD+ 1920 x 1200
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (2 x 8) & 1000GB SSD
Category: Laptops
| Display | 14" 1920 x 1200 pixels |
|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Storage | 1000GB SSD |
| Weight | 1700g |
| SKU | 9S7-14N111-002 |
| EAN | 4711377183352 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Flawlessly Smooth
With a weight of 1.7 kg and 18.95 mm thin, the Prestige 14 AI Evo C1M is perfect for on-the-go work. The Aluminum chassis enhances the smooth, curvy design, providing an elegant user experience and high-quality feel on contact. The unique hinge accent design creates a fluid and elegant statement.
New Experience. Powered by AI.
Now Even Smarter
MSI AI Engine
Wireless Reimagined
The Perfect Display
Always Going Longer
Keep Connected. Stay Productive.
Safe and Secured
Get All The Buffs
Unlock All the Potential
Keep it Cool
Flawlessly Smooth
New Experience. Powered by AI.
Now Even Smarter
MSI AI Engine
Wireless Reimagined
The Perfect Display
Always Going Longer
Safe and Secured
Get All The Buffs
Unlock All the Potential
Keep it Cool
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Stellar Gray |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
| HD type | Full HD+ |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 155H |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Performance-core base frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 1.4 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.4 mm |
| Depth | 246.5 mm |
| Height | 18.9 mm |