AP-SS-MBA-13M2-CLR
Login for pricing
In Stock: 2 available
SnapShell For MacBook Air 13" M2 2022 (Non-Matte Clear)
  • Clear, rigid top and bottom panels
  • guard against scratches
  • Two rows of cutouts for heat
  • dissipation
  • Personalise the device with stickers
  • without defacing the device itself
  • Clear material allows for asset tagging
  • Custom-fit compatibility with each
  • device model
  • Precision-fit design provides easy
More Information
SKU AP-SS-MBA-13M2-CLR
EAN 5059902188175
Manufacturer MAXCases
Availability In Stock
The Max Snap Shell is constructed to withstand rigorous everyday use while maintaining a lightweight and stylish design. The lightweight polycarbonate-enclosed shell protects your 13” MacBook Air from scratches, dings, and drops, keeping your investment safe in any environment. The attractive, transparent finish lets the Apple logo shine through while also giving you access to asset tags and bar codes.
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size33 cm (13")
Features
Product main colourTransparent
Case typeShell case
CertificationMacBook Air
CompatibilityMacBook Air 13" 2020
Maximum screen size33 cm (13")
Brand compatibilityApple
Design
Case typeShell case
CertificationMacBook Air
Maximum screen size33 cm (13")
Brand compatibilityApple
Technical details
You may also be interested in
Compare Products
Product MAXCases SnapShell For MacBook Air 13" M2 2022 (Non-Matte Clear) MAXCases SnapShell For MacBook Air 13&... Login for pricing
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black
Hot Product
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16") Messenger case Black Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.... Login for pricing
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve Login for pricing
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12"/30.5cm Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q... Login for pricing
SKU
AP-SS-MBA-13M2-CLR
CN31
CN01
TAR300
K62567US
K62569US
Manufacturer
MAXCases
Targus
Targus
Kensington
Kensington
Material
N/A
Polyester
N/A
Polyester
Neoprene
Maximum screen size
12" to 13"
15" to 16"
15" to 16"
15" to 16"
16" to 17"
11" to 12"