MCEB5P11BLK
Login for pricing
In Stock: 834 available
Explorer 5 Work-In Case w/Pocket 11" w/ Shoulder Strap (Black)
  • Slim design combines cover and carrying case for "always-on" protection
  • Updated bottom design delivers easy, unimpeded access to ports
  • Tactile surface on the molded neoprene bottom prevents slipping
  • Molded air flow channels dissipate heat to keep devices cool
  • Provides secure organization with zippered front pouch with accessory/pen pockets
  • Rigid exterior with padded, soft-touch lining safeguards against drops, scratches, and dirt
  • Outer materials deliver weather-resistant durability
  • Interior-insert ID holder beneath the device helps minimize removal
  • Integrated top handles and included, removable shoulder strap
  • Top quality, no-fail YKK zippers
More Information
SKU MCEB5P11BLK
EAN 0850053915475
Manufacturer MAXCases
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
Features
Product main colourBlack
Case typeBriefcase
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Removable shoulder strapYes
MaterialNeoprene
Shoulder strapYes
CompatibilityAll Laptops up to 11"
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Closure typeZipper
Design
Case typeBriefcase
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Removable shoulder strapYes
MaterialNeoprene
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Technical details
You may also be interested in
Compare Products
Product MAXCases Explorer 5 Work-In Case w/Pocket 11" w/ Shoulder Strap (Black)
Hot Product
MAXCases Explorer 5 Work-In Case w/Poc... Login for pricing
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16") Briefcase Black Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16") Messenger case Black Targus CN01 laptop case 40.6 cm (16&qu... Login for pricing
Kensington Simply Portable SP25 15.6” Laptop Backpack
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”... Login for pricing
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
New
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve Login for pricing
Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12"/30.5cm Kensington SP12 Neoprene Sleeve - 12&q... Login for pricing