Kramer Electronics PA-240Net 2.0 channels Performance/stage Black
SKU
PA-240NET
Login for pricing
In Stock: 0 available
PA-240Net, 240W Networked Power Amplifier
  • 1 x 240W @ 70V/100V; 2 x 120W @ 4/8Ω
  • Line–level output
  • 2ch Dante input & Stereo Line level input
  • Built–in DSP
  • Controllable via RS–232 and IP
  • Auto standby
  • AES67 support
More Information
SKU PA-240NET
EAN 7291063087517
Manufacturer Kramer Electronics
Availability Out of Stock
PA−240Net is a high−performance, selectable Hi−Z (70V/100V) or Lo−Z (4Ω/8Ω) power amplifier featuring balanced and unbalanced inputs and additional line−level output and Dante interface. This versatile amplifier features built−in DSP, auto−standby and maximum durability. PA−240Net is suitable for a vast range of AV installations.
- Adaptable to Any AV Installation — Switch between Lo–Z and Hi–Z to accommodate any type of loudspeaker installation. Select 1 Channel of 240W into a 70V/100V line or 2 channels of 120W into 4Ω/8Ω.
- Professional, Studio Grade Signal Conversion Technology — Includes the latest generation 32–bit advanced Digital Analog Converter architecture to achieve excellent dynamic performance and improved tolerance to clock jitter. Maintains the quality of the original audio signal with selectable sampling rates up to 96 kHz.
- Easy Installation — ½ 19” size enables mounting in a 1U rack space with the recommended rack adapter.
Audio
Frequency range20 - 20000 Hz
Audio output channels2.0 channels
Peak power per channel240 W
Amplifier classD
Total Harmonic Distortion (THD)0.003%
Signal-to-Noise Ratio (SNR)80 dB
Input sensitivity300 mV
Efficiency90%
Ports & interfaces
Speakers connectivity typeEuroblock
AC (power) inYes
Connection to PCYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Technical details
PurposePerformance/stage
Product colourBlack
Connectivity technologyWired
Volume controlRotary
On/off switchYes
Harmonized System (HS) code85184000
Compliance certificatesRoHS
Power
AC input voltage85 - 265 V
Weight & dimensions
Width214.6 mm
Depth163 mm
Height43.6 mm
Weight1.1 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
CertificationCE, FCC
Packaging data
Package weight1.7 kg
Package width405 mm
Package depth297 mm
Package height90 mm