Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-WHT Universal White AC Indoor
SKU
JUIMAINPDPLGUSBC20WW
Login for pricing
In Stock: 169 available
USB C, 100 - 240 V, AC~50-60Hz 0.6 A, 54 x 50 x 50 mm, White
  • Universal Compatibility
  • 20W USB-C Fast Charge with Sure Grip Technology
  • Power Delivery Technology – Intelligently detects your device & delivers the optimal charge
  • Super Safe – Over current, over voltage, overload and short-circuit protection
More Information
Charger type Indoor
SKU JUIMAINPDPLGUSBC20WW
EAN 5060771195805
Manufacturer Juice
Availability In Stock
The all NEW Juice 20W Type-C Plug is now made from 100% Recycled Plastics!
The 20W USB-C Power Delivery Mains Fast Charger from Juice. Designed with the iPhone 12 & newer in mind.
Performance
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Fast chargingNo
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Wireless chargingNo
USB Power Delivery up to20 W
Number of simultaneously connected devices (max)1
Design
Product colourWhite
Power
Input current0.6 A
Maximum power20 W
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage12 V
Minimum output voltage5 V
Output current (5V)3 A
Output current (9V)2.22 A
Output current (12V)1.67 A
Port 1 output power20 W
Technical details
Package typeHanging box
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Sustainability complianceYes
Warranty period1 year(s)
Compliance certificatesCE
Weight & dimensions
Width54 mm
Depth50 mm
Height50 mm
Packaging data
Package typeHanging box
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Certificates
Compliance certificatesCE
Sustainability
Sustainability complianceYes
Colour
Product colourWhite
Logistics data
Warranty period1 year(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-WHT Universal White AC Indoor
Hot Product
Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-W... Login for pricing
Conceptronic 2-Port USB Car Tablet Charger 2.1A