SAMTA78.7LWO+SC
Login for pricing
In Stock: 317 available
JLC Samsung Tab A7 Lite 8.7 Wolverine Case with Screen - Black
  • Rugged 3-piece protective case design
  • Polycarbonate hard shell with flexible silicone
  • Helps protect against accidental drops and damage
  • Precise cut-outs for all ports and tablet functions
  • 360° rotatable kickstand for multi-angle viewing
  • Adjustable hand strap for secure handling
  • Detachable and adjustable 5ft shoulder strap
  • Can be carried vertically or horizontally
  • Built-in screen protector for added protection
Brand compatibility Samsung
Maximum screen size 8.7 "
SKU SAMTA78.7LWO+SC
EAN 5056521411356
Manufacturer JLC
Availability In Stock
Made of a polycarbonate hard shell and flexible silicone to prevent accidental damage
Rugged 3-piece design
Precise cut outs for all ports and functions allows easy access to all the tablets features
360 Degree rotatable kickstand and adjustable hand strap provides a multi-angle user experience
Built in screen protector
Technical details
Case typeShell case
MaterialPolycarbonate (PC), Silicone
Maximum screen size22.1 cm (8.7")
Brand compatibilitySamsung
CompatibilityTab A7 Lite 8.7
Features
Case typeShell case
Stand modeYes
CompatibilityTab A7 Lite 8.7
Compare Products
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holster Black
Hot Product
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst... Login for pricing
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holster Black Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst... Login for pricing
Urban Armor Gear 981890114040 tablet case 33 cm (13") Sleeve case Black