SAMTA10.119RH
Login for pricing
In Stock: 136 available
JLC Samsung Tab A 10.1 2019 Rhino Case - Black
  • Heavy-duty 4-piece protective design
  • Made from durable polycarbonate and silicone materials
  • Shock-absorbing pads for enhanced impact protection
  • Built-in shatter-proof screen protector
  • Precise cut-outs for full access to all ports and features
More Information
Product main colour Black
Built-in speaker(s) No
Brand compatibility Samsung
Maximum screen size 10.1 "
SKU SAMTA10.119RH
EAN 5060725440098
Manufacturer JLC
Availability In Stock
Heavy duty 4-piece design made from durable polycarbonate and silicone materials
Offers excellent protection for your device, helping to protect against shocks and accidental damage
Shock absorbing pads built into the polycarbonate back panel help to give extra protection
The built-in shatter-proof screen helps to protect your display from the outside environment
Precise cut-outs allow full access to all the devices features and ports
Technical details
Case typeShell case
MaterialPolycarbonate (PC), Silicone
Maximum screen size25.6 cm (10.1")
Brand compatibilitySamsung
CompatibilityTab A 10.1 2019
Protection featuresScratch resistant, Shock resistant
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Product main colourBlack
Features
Case typeShell case
Stand modeYes
CompatibilityTab A 10.1 2019
Built-in batteryNo
Battery
Design
Stand modeYes
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Quantity per pack1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holster Black Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst... Login for pricing
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holster Black Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst... Login for pricing
Urban Armor Gear 981890114040 tablet case 33 cm (13") Sleeve case Black