ES682303-BULK
- Shockproof
- Drop protection
- Easy access to all ports and buttons
- Does NOT include a front glass
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Green |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.5 " |
| SKU | ES682303-BULK |
| EAN | 5704174242208 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Compatibility | iPad 10.2, Pro 10.5, Air 10.9 |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Package type | Plastic bag |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Child |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Country of origin | China |
| Built-in battery | No |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 380 g |
| Package type | Plastic bag |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 480 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 480 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF HANDY Protection Case for Apple...
Login for pricing
Popular
Honeywell CT40-RB-00 tablet case Bumpe...
Login for pricing
Hot Product
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
Bestseller
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...