Eaton 5S1500IBS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.7 kVA 420 W 8 AC outlet(s)
SKU
5S1500IBS
Login for pricing
In Stock: 41 available
5S UPS, Line-interactive, 700 VA, 420 W, Input: C14, Outputs C13, Tower, with BS input cord
More Information
Output power capacity 0.7 kVA
Product colour Black
Output power 420 W
Form factor Tower
SKU 5S1500IBS
EAN 3553340620201
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Power
Output power factor0.6
Output power420 W
Input operation voltage (min)175 V
Input operation voltage (max)275 V
Output operation voltage (min)184 V
Output operation voltage (max)276 V
Efficiency97%
Power factor0.6
Output power capacity0.7 kVA
Performance
UPS topologyLine-Interactive
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of output phases1
Number of input phases1
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Surge protection featuresNetwork
Power protection featuresOverdischarge
Noise level25 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor0.6
Output power420 W
Efficiency97%
Surge protectionYes
Power factor0.6
Noise level25 dB
Input frequency46/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Battery
Number of batteries supported2
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load2 min
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Form factorTower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationIEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 EAC
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 85%
Operating altitude0 - 2000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE
Weight & dimensions
Weight12.5 kg
Width382 mm
Height250 mm
Depth87 mm
Packaging data
Cables includedInput power cable, USB cable
ManualYes
Certificates
Packaging content
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 5S1500IBS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.7 kVA 420 W 8 AC outlet(s) Eaton 5S1500IBS uninterruptible power... Login for pricing
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
Bestseller
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackm... Login for pricing
PowerWalker VFI 1000RM LCD Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 6 AC outlet(s)
New
PowerWalker VFI 1000RM LCD Double-conv... Login for pricing
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.6 kVA 1000 W 8 AC outlet(s)
Hot Product
Eaton Ellipse PRO 1600 IEC uninterrupt... Login for pricing
PowerWalker VFI 2000C LCD uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1600 W 4 AC outlet(s) PowerWalker VFI 2000C LCD uninterrupti... Login for pricing
PowerWalker VFI 1000C LCD uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1 kVA 800 W 3 AC outlet(s) PowerWalker VFI 1000C LCD uninterrupti... Login for pricing
SKU
5S1500IBS
SC450RMI1U
ELP1600IEC
Manufacturer
Eaton
APC
PowerWalker
Eaton
PowerWalker
Output power capacity
N/A
300VA to 600VA
600VA to 1200VA
1200VA to 4000VA
1200VA to 4000VA
600VA to 1200VA
Output power
300W to 500W
150W to 300W
500W to 1000W
500W to 1000W
1500W to 2000W
500W to 1000W