Eaton 5P1150IG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 920 W 8 AC outlet(s)
SKU
5P1150IG2BS
Login for pricing
In Stock:
4 available
5P Gen2 UPS, 1150 VA, 920 W, Input: C14, Outputs: (8) C13, Tower, BS Input cord
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Product colour | Black,Silver |
|---|---|
| Output power | 920 W |
| Form factor | Tower |
| UPS topology | Line-Interactive |
| SKU | 5P1150IG2BS |
| EAN | 3553340710445 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
| Power | |
|---|---|
| Output power | 920 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 294 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 98.2% |
| Performance | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Noise level | 35 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Waveform | Sine |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 920 W |
| Efficiency | 98.2% |
| Noise level | 35 dB |
| Input frequency | 47/70 Hz |
| Heat dissipation | 465 BTU/h |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11.3 kg |
| Width | 150 mm |
| Height | 233 mm |
| Depth | 345 mm |
| Certificates | |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Eaton 5P1150IG2BS uninterruptible powe...
Login for pricing
Bestseller
APC Smart-UPS X SMX750I - 750VA, 8x C1...
Popular
PowerWalker VFI 1000RM LCD Double-conv...
PowerWalker VFI 2000C LCD uninterrupti...
Recommended
PowerWalker VFI 3000 CRM LCD uninterru...
New
PowerWalker VFI 3000 CG PF1 uninterrup...
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5P1150IG2BS
SMX750I
| Manufacturer |
Eaton
APC
PowerWalker
PowerWalker
| Output power capacity |
N/A
N/A
600VA to 1200VA
1200VA to 4000VA
1200VA to 4000VA
| Output power |
500W to 1000W
500W to 1000W
1500W to 2000W
2000W to 3000W