CyberPower PR3000ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 3000 W 8 AC outlet(s)
SKU
PR3000ERTXL2U
Login for pricing
In Stock: 5 available
3000 VA, 3000 W, 2430 J, Single Phase, Line-interactive, Pure Sine Wave, IEC C13 x 6, IEC C19 x 2
  • Reliable Power Quality
  • Electricity Cost Savings
  • Device Protection Design
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Real-time LCD Readout
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black
Output power 3000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU PR3000ERTXL2U
EAN 4712856277579
Manufacturer CyberPower
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Output power3000 W
Input operation voltage (min)159 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating2430 J
Maximum current16 A
Power factor1
Output power capacity3 kVA
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Ports & interfaces
Cable length2.4 m
Socket circuit breakerYes
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Number of input phases1
Response time4 ms
LED indicatorsError, Operation
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power protection featuresOverload, Short circuit
Audible alarm(s)Yes
Transfer time (Line Mode to Battery Mode)4 ms
Features
Output frequency50/60 Hz
Web-based managementYes
Management protocolsSNMP/HTTP
Country of originChina
UPS topologyLine-Interactive
WaveformPure sine
Number of input phases1
Response time4 ms
Output power3000 W
Surge energy rating2430 J
Maximum current16 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Power factor1
Audible alarm(s)Yes
Socket circuit breakerYes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Number of batteries supported4
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load7.1 min
Typical backup time at full load1.7 min
Hot-swap batteryYes
Replacement battery cartridgeRBP0129
Design
Country of originChina
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsError, Operation
Product colourBlack
CertificationCE , FCC Class A , UL , CISPR 22 Class A , IEC62040-2 , RCM , VCCI , EN 61000-3-2
Cable length2.4 m
Housing materialMetal
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output frequency50/60 Hz
BypassGreenPower UPS
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code8504408590
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Management features
Web-based managementYes
Management protocolsSNMP/HTTP
Sustainability
Weight & dimensions
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Weight32.8 kg
Width433 mm
Package weight41 kg
Height86.5 mm
Depth500 mm
Package volume40800 cm³
Packaging data
Package volume40800 cm³
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Package weight41 kg
Logistics data
Other features
BypassGreenPower UPS
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower PR3000ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 3000 W 8 AC outlet(s) CyberPower PR3000ERTXL2U uninterruptib... Login for pricing