CoreParts TABX-IPPRO11-COVER1 tablet case 27.9 cm (11") Folio Black
SKU
TABX-IPPRO11-COVER1
Login for pricing
In Stock: 50 available
Cover for iPad Pro 11" 1/2/3 Gen (2018-2021) Tri-fold Caster Hard Shell Cover with Auto Wake Function - Black
  • High Quality
  • Tested and certified
  • Matching Performance
  • Reliable with 12 month Warranty
More Information
Product main colour Black
Built-in speaker(s) No
Brand compatibility Apple
Maximum screen size 11 "
SKU TABX-IPPRO11-COVER1
EAN 5704174650362
Manufacturer CoreParts
Availability In Stock
Technical details
Case typeFolio
Maximum screen size27.9 cm (11")
Brand compatibilityApple
CompatibilityiPad Pro
Protection featuresScratch resistant
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Product main colourBlack
Features
Case typeFolio
Pen loopYes
Stand modeYes
CompatibilityiPad Pro
Built-in batteryNo
Auto wake/sleep functionYes
Battery
Design
Pen loopYes
Stand modeYes
Weight & dimensions
Width190 mm
Depth250 mm
Height15 mm
Weight160 g
Package width190 mm
Package depth250 mm
Package height15 mm
Package weight260 g
Packaging data
Package width190 mm
Package depth250 mm
Package height15 mm
Package weight260 g
You may also be interested in
Compare Products
Product CoreParts TABX-IPPRO11-COVER1 tablet case 27.9 cm (11") Folio Black CoreParts TABX-IPPRO11-COVER1 tablet c... Login for pricing
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holster Black
Bestseller
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst... Login for pricing