CoreParts MBXDE-BA0040 laptop spare part Battery
SKU
MBXDE-BA0040
Login for pricing
In Stock:
1 available
Laptop Battery for Dell 48.84Wh 6Cell Li-ion 11.1V 4400mAh Black
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Laptop Spare Parts
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | MBXDE-BA0040 |
| EAN | 5706998556295 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Country of origin | China |
| Replacement for | BATEL80L6 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 49 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 310 g |
| Packaging data | |
| Package width | 163 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 260 mm |