We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama 00201690 mobile device charger Smartphone Black Cigar lighter Fast charging Auto
SKU
201690
Login for pricing
In Stock:
0 available
Car Charger, USB-C, USB-A, Power Delivery (PD) / Qualcomm®, 32 W, Black
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | 201690 |
|---|---|
| EAN | 4047443499660 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Out of Stock |
Supply your smartphones and tables with energy while driving your car with a USB-C or USB-A connection – at top speed, but efficiently and optimally. That protects the rechargeable battery and quickly makes your mobile device ready to use again.
Suitable for many devices
Maximum compatibility: Power Delivery can be used anywhere, making it ideal for smartphones, AirPods, tablets and power packs
Supports Qualcomm® Quick Charge™ 2.0/3.0
Supports Qualcomm® Quick Charge™ 2.0/3.0 technology as this guarantees extremely fast charging
Safe charging
Intelligent chip set for safe charging: overloading, excess current and short circuit protection, IC with temperature protection
Saves the battery during the charging process
Optimized charging process saves the battery thus extending its service life
Automatic device recognition
Connected devices are automatically recognized and optimally charged
Suitable for many devices
Maximum compatibility: Power Delivery can be used anywhere, making it ideal for smartphones, AirPods, tablets and power packs
Supports Qualcomm® Quick Charge™ 2.0/3.0
Supports Qualcomm® Quick Charge™ 2.0/3.0 technology as this guarantees extremely fast charging
Safe charging
Intelligent chip set for safe charging: overloading, excess current and short circuit protection, IC with temperature protection
Saves the battery during the charging process
Optimized charging process saves the battery thus extending its service life
Automatic device recognition
Connected devices are automatically recognized and optimally charged
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | Cigar lighter |
| Power protection features | Over current, Overload, Short circuit |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum power | 32 W |
| Input voltage | 24 V |
| Output current (5V) | 2.4 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Technical details | |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | Cigar lighter |
| Power protection features | Over current, Overload, Short circuit |
| Package weight | 70 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 70 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 35 mm |
| Other features | |
| Package weight | 70 kg |