We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xiaomi Watch 5 3.91 cm (1.54") AMOLED 47 mm Digital 480 x 480 pixels Touchscreen Black GPS (satellite)
SKU
BHR07WRGL
Login for pricing
In Stock:
0 available
Watch 5, AMOLED, 1.54”, 480 х 480, 440 ppi, Bluetooth 5.4, NFC, GPS
- Talk to Google Gemini right on your wrist
- Up to 6 days of ultra-long battery life
- Precision gesture controls for seamless operation
- 1.54" AMOLED display with sapphire glass
- Advanced health and fitness insights
Category: Smartwatches & Sport Watches
| SKU | BHR07WRGL |
|---|---|
| Manufacturer | Xiaomi |
| Availability | Out of Stock |
Premium design
Double-sided sapphire glass
Featuring dual-sided sapphire crystal glass with a Mohs hardness of 9, second only to diamond, the screen and heart rate cover are resistant to drops and wear, ensuring they remain like new even after prolonged use.
316L stainless steel case
Crafted from stainless steel using monolithic forging and refined CNC machining, the frame of Xiaomi Watch 5 features smoother lines and a refined tactile feel, balancing aesthetics with durability.
All-day health monitoring
Breath relaxation
Delivers multiple breathing-based relaxation modes, including relax, concentrate, take a nap, and sleep soundly, providing continuous relaxation through vibration and sound effects.
5-system L1+L5 GNSS
Always know your location
Using dual-frequency L1+L5 GNSS technology across five satellite systems, Xiaomi Watch 5 offers precise positioning and enhanced resistance to signal interference, ensuring real-time location.
Health data at your fingertips
Xiaomi plays a key role in the development of Health Connect, which supports the transfer of Mi Fitness data. Users can authorize third-party apps to access data in Health Connect, enabling multi-platform health management.
Wear OS by Google
Google Wallet
Carry your cards on your watch
Google Wallet gives you fast, secure access to your cards. Tap to pay everywhere Google Pay is accepted, ride transit, use loyalty cards, board a flight, and more, all with just your Xiaomi Watch 5.
Google Maps
Explore your world with Google Maps
Arrive on time with Google Maps on your wrist. Get public transit information, directions right to the door, and route options, so you can spend more time doing the things you love to do.
Google Calendar
Make the most of every day
It’s easier to stay organized on-the-go with Google Calendar on your watch. Manage your schedule, and view and RSVP to events and appointments — right from your wrist.
Google Play
There's an app for everything you're into
Unlock the full potential of Google Play in your Xiaomi Watch 5. Browse for new apps, sync apps with your smartphone, and upgrade your watchface, all on your wrist.
Precise gestures
Upgraded detection module
Unlock new experiences
Equipped with multimodal technology and multiple sensors, including EMG, PPG and IMU, Xiaomi Watch 5 enables precise recognition and unlocks new possibilities.
Accurate gesture recognition
Improved daily efficiency
EMG sensors capture nerve signals from each finger, enabling precise recognition of specific gestures and allowing effortless control with a simple lift of the hand.
Multiple gesture controls
Control with a lift of the hand
General gestures
Create shortcuts for frequently used features.
Custom gestures
Xiaomi Watch 5 adds three new gesture recognitions based on IMU and PPG sensors. In addition to EMG gestures, it allows for personalised settings, enabling users to launch specific apps, start selected workouts, or link with smart devices.
Double-sided sapphire glass
Featuring dual-sided sapphire crystal glass with a Mohs hardness of 9, second only to diamond, the screen and heart rate cover are resistant to drops and wear, ensuring they remain like new even after prolonged use.
316L stainless steel case
Crafted from stainless steel using monolithic forging and refined CNC machining, the frame of Xiaomi Watch 5 features smoother lines and a refined tactile feel, balancing aesthetics with durability.
All-day health monitoring
Breath relaxation
Delivers multiple breathing-based relaxation modes, including relax, concentrate, take a nap, and sleep soundly, providing continuous relaxation through vibration and sound effects.
5-system L1+L5 GNSS
Always know your location
Using dual-frequency L1+L5 GNSS technology across five satellite systems, Xiaomi Watch 5 offers precise positioning and enhanced resistance to signal interference, ensuring real-time location.
Health data at your fingertips
Xiaomi plays a key role in the development of Health Connect, which supports the transfer of Mi Fitness data. Users can authorize third-party apps to access data in Health Connect, enabling multi-platform health management.
Wear OS by Google
Google Wallet
Carry your cards on your watch
Google Wallet gives you fast, secure access to your cards. Tap to pay everywhere Google Pay is accepted, ride transit, use loyalty cards, board a flight, and more, all with just your Xiaomi Watch 5.
Google Maps
Explore your world with Google Maps
Arrive on time with Google Maps on your wrist. Get public transit information, directions right to the door, and route options, so you can spend more time doing the things you love to do.
Google Calendar
Make the most of every day
It’s easier to stay organized on-the-go with Google Calendar on your watch. Manage your schedule, and view and RSVP to events and appointments — right from your wrist.
Google Play
There's an app for everything you're into
Unlock the full potential of Google Play in your Xiaomi Watch 5. Browse for new apps, sync apps with your smartphone, and upgrade your watchface, all on your wrist.
Precise gestures
Upgraded detection module
Unlock new experiences
Equipped with multimodal technology and multiple sensors, including EMG, PPG and IMU, Xiaomi Watch 5 enables precise recognition and unlocks new possibilities.
Accurate gesture recognition
Improved daily efficiency
EMG sensors capture nerve signals from each finger, enabling precise recognition of specific gestures and allowing effortless control with a simple lift of the hand.
Multiple gesture controls
Control with a lift of the hand
General gestures
Create shortcuts for frequently used features.
Custom gestures
Xiaomi Watch 5 adds three new gesture recognitions based on IMU and PPG sensors. In addition to EMG gestures, it allows for personalised settings, enabling users to launch specific apps, start selected workouts, or link with smart devices.
| Technical details | |
|---|---|
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Removable strap | Yes |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| Display technology | AMOLED |
| Shape | Round |
| Band colour | Black |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Display diagonal | 3.91 cm (1.54") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 480 x 480 pixels |
| Pixel density | 440 ppi |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 1 |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Multisport mode | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Display | |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| Display technology | AMOLED |
| Display diagonal | 3.91 cm (1.54") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 480 x 480 pixels |
| Pixel density | 440 ppi |
| Display type | Digital |
| Colour display | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 1 |
| Design | |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 47 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Metal |
| Removable strap | Yes |
| Shape | Round |
| Band colour | Black |
| Buckle colour | Silver |
| Band colour name | Juniper Green |
| Maximum strap length | 20.5 cm |
| Water resistance | 5 ATM |
| Minimum strap length | 13.5 cm |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 1 |
| Features | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| Display technology | AMOLED |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Display diagonal | 3.91 cm (1.54") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 480 x 480 pixels |
| Pixel density | 440 ppi |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 1 |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Multisport mode | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Blood pressure monitor | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Call notifications | Yes |
| Network | |
|---|---|
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Power | |
| Charging time | 1.5 h |
| Battery capacity | 930 mAh |
| Battery life (max) | 144 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 6 day(s) |
| Battery life (power save mode) | 432 h |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 47 mm |
| Depth | 47 mm |
| Thickness | 1.23 cm |
| Weight | 56 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |