We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Huawei WATCH Ultimate 2 3.81 cm (1.5") AMOLED 47.8 mm Digital 466 x 466 pixels Touchscreen 4G Blue, White Wi-Fi GPS (satellite)
SKU
55020GNT
Category: Smartwatches & Sport Watches
| SKU | 55020GNT |
|---|---|
| EAN | 6942103178948 |
| Manufacturer | Huawei |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Watch |
Ultimate Design
Beyond Compare
Featuring an octagonal skeletonized case and the ceramic bezel, it's constructed for lightweight durability and robust aesthetics. The large 1.5-inch LTPO display boasts a 3500-nit peak brightness6 for high clarity under outdoor sunlight.
The Closest to
Unbreakable
Ultra-reliability. Presented in the hard-coated Zirconium-based Liquid Metal case,1 the watch features nano-tech ceramic bezel and sapphire glass7 for extreme durability and resistance.
Dive deeper, dive safer. The world's first 150-metre diving smartwatch with on-land audio functions,2 featuring an innovative waterproof structure for your safe marine adventures. The best-in-class mini-sonar technology enables prompt messaging underwater,3 ensuring smooth communication and high safety.
Sonar-based Underwater
Communication
The first-ever groundbreaking standalone sonar-based underwater communication solution.3 Its compact sonar module enables message exchanges up to 30 metres, making traditional gestures and light signals a thing of the past.
Post-Dive
Review the underwater messaging history on your wrist. All diving data is accessible on the watch and HUAWEI Health app for sharing or analysis, so you can plan your next adventure.
Powerful All-new
Antenna System
More powerful antenna system optimises signals intelligently based on the network usage scenarios for peak performance. Whether it's eSIM calls or navigation, it delivers fast and stable connections.
The HUAWEI TruSense system with Multi-Sensing X-TAP Technology extends data collection from the wrist to the fingertips, making health monitoring more convenient and precise.
Beyond Compare
Featuring an octagonal skeletonized case and the ceramic bezel, it's constructed for lightweight durability and robust aesthetics. The large 1.5-inch LTPO display boasts a 3500-nit peak brightness6 for high clarity under outdoor sunlight.
The Closest to
Unbreakable
Ultra-reliability. Presented in the hard-coated Zirconium-based Liquid Metal case,1 the watch features nano-tech ceramic bezel and sapphire glass7 for extreme durability and resistance.
Dive deeper, dive safer. The world's first 150-metre diving smartwatch with on-land audio functions,2 featuring an innovative waterproof structure for your safe marine adventures. The best-in-class mini-sonar technology enables prompt messaging underwater,3 ensuring smooth communication and high safety.
Sonar-based Underwater
Communication
The first-ever groundbreaking standalone sonar-based underwater communication solution.3 Its compact sonar module enables message exchanges up to 30 metres, making traditional gestures and light signals a thing of the past.
Post-Dive
Review the underwater messaging history on your wrist. All diving data is accessible on the watch and HUAWEI Health app for sharing or analysis, so you can plan your next adventure.
Powerful All-new
Antenna System
More powerful antenna system optimises signals intelligently based on the network usage scenarios for peak performance. Whether it's eSIM calls or navigation, it delivers fast and stable connections.
The HUAWEI TruSense system with Multi-Sensing X-TAP Technology extends data collection from the wrist to the fingertips, making health monitoring more convenient and precise.
| Features | |
|---|---|
| Waterproof up to | 150 m |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP68, IP69 |
| Built-in camera | No |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0, Android 15, Android 16, Android 9.0, Android 10, iOS 13, iOS 13.4, iOS 14, iOS 14.3, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16, iOS 17, iOS 18, iOS 26 |
| Built-in microphone | Yes |
| Display diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 310 ppi |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Refurbished | No |
| Blood pressure monitor | Yes |
| Always-on display | Yes |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Depth gauge sensor | Yes |
| Technical details | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Waterproof up to | 150 m |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP68, IP69 |
| Built-in camera | No |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Shape | Round |
| Band colour | White, Green |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0, Android 15, Android 16, Android 9.0, Android 10, iOS 13, iOS 13.4, iOS 14, iOS 14.3, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16, iOS 17, iOS 18, iOS 26 |
| Built-in microphone | Yes |
| Display diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 310 ppi |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Display | |
| Display technology | AMOLED |
| Display diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 310 ppi |
| Display type | Digital |
| Always-on display | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 47.8 mm |
| Watch case colour | Blue, White |
| Watch case material | Ceramic, Metal |
| Wrist size range | 140 - 210 mm |
| Waterproof up to | 150 m |
| International Protection (IP) code | IP68, IP69 |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Shape | Round |
| Band colour | White, Green |
| Water resistance | 20 ATM |
| SIM card type | eSIM |
| Performance | |
| Built-in camera | No |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0, Android 15, Android 16, Android 9.0, Android 10, iOS 13, iOS 13.4, iOS 14, iOS 14.3, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16, iOS 17, iOS 18, iOS 26 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Network | |
| 4G standard | LTE |
| GLONASS | Yes |
| SIM card type | eSIM |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Charging time | 1.5 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 867 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 11 day(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48.5 mm |
| Depth | 12.9 mm |
| Thickness | 4.85 cm |
| Weight | 80.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 560 g |
| Packaging content | |
| Charger | Yes |