We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Huawei WATCH GT Runner 2 3.35 cm (1.32") AMOLED Digital 466 x 466 pixels Touchscreen Titanium GPS (satellite)
SKU
55020HGS
Login for pricing
In Stock:
0 available
1.32 inches AMOLED, 466 × 466 pixels, PPI 352, 43.5 mm × 43.5 mm × 10.7 mm
Category: Smartwatches & Sport Watches
| SKU | 55020HGS |
|---|---|
| Manufacturer | Huawei |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Watch |
| Product Series | GT |
Ultra-precision Positioning
Industry-leading 3D floating antenna for accurate distance, pace, and route tracking.
Unleash the runner within.
34.5 g,6 10.7 mm ultra-slim body,7 paired with a 9 g
HUAWEI AirDry™ woven strap.6 Designed for effortless
arm movement and peak running performance.
An ultra-slim, nanomolded titanium alloy case. Lightweight for comfort, strong for durability, pure
in its metallic finish.
The watch crystal is crafted with 2nd Gen Kunlun. Glass, thin yet tough. 3,000 nits peak brightness8 for
perfect outdoor visibility.
Breathe easy, run free.
Give your wrist a break with a breathable HUAWEI AirDry woven strap. Its hollow-out design boosts breathability by 25%,9 effectively wicking away sweat and moisture.
Colour your miles.
HUAWEI AirDry woven strap echoes the sky's natural gradient with a capillary-dye process. The fluoroelastomer strap is also breathable and easy to wear. And the speedy bezel adds style to every run.
Run to win.
Developed in collaboration with the dsm-firmenich Running Team and calibrated with elite runners' training expertise, the Intelligent Marathon Mode offers precise metrics and expert analysis to help you smash personal records.
100+ sports modes on your wrist.
From cycling and swimming17 to skipping, over 100 workout modes for every move you love.
Industry-leading 3D floating antenna for accurate distance, pace, and route tracking.
Unleash the runner within.
34.5 g,6 10.7 mm ultra-slim body,7 paired with a 9 g
HUAWEI AirDry™ woven strap.6 Designed for effortless
arm movement and peak running performance.
An ultra-slim, nanomolded titanium alloy case. Lightweight for comfort, strong for durability, pure
in its metallic finish.
The watch crystal is crafted with 2nd Gen Kunlun. Glass, thin yet tough. 3,000 nits peak brightness8 for
perfect outdoor visibility.
Breathe easy, run free.
Give your wrist a break with a breathable HUAWEI AirDry woven strap. Its hollow-out design boosts breathability by 25%,9 effectively wicking away sweat and moisture.
Colour your miles.
HUAWEI AirDry woven strap echoes the sky's natural gradient with a capillary-dye process. The fluoroelastomer strap is also breathable and easy to wear. And the speedy bezel adds style to every run.
Run to win.
Developed in collaboration with the dsm-firmenich Running Team and calibrated with elite runners' training expertise, the Intelligent Marathon Mode offers precise metrics and expert analysis to help you smash personal records.
100+ sports modes on your wrist.
From cycling and swimming17 to skipping, over 100 workout modes for every move you love.
| Features | |
|---|---|
| Waterproof up to | 40 m |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP69 |
| Built-in camera | No |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in microphone | Yes |
| Display diagonal | 3.35 cm (1.32") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 352 ppi |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Heart rate contact sensors | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Technical details | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Waterproof up to | 40 m |
| Display technology | AMOLED |
| International Protection (IP) code | IP69 |
| Built-in camera | No |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Shape | Round |
| Band colour | Black |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in microphone | Yes |
| Display diagonal | 3.35 cm (1.32") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 352 ppi |
| Magnetometer | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Display | |
| Display technology | AMOLED |
| Display diagonal | 3.35 cm (1.32") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 352 ppi |
| Display type | Digital |
| Colour display | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case colour | Titanium |
| Wrist size range | 120 - 190 mm |
| Waterproof up to | 40 m |
| International Protection (IP) code | IP69 |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Shape | Round |
| Band colour | Black |
| Closure type | Single prong strap buckle |
| Suggested gender | Unisex |
| Water resistance | 5 ATM |
| Performance | |
| Built-in camera | No |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Network | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43.5 mm |
| Depth | 43.5 mm |
| Thickness | 1.07 cm |
| Weight | 34.5 g |