We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Garmin Lily 2 Classic 35.4 mm Digital 240 x 201 pixels Touchscreen Bronze GPS (satellite)
SKU
010-02839-02
- TYLISH PATTERNED LENS REVEALS A BRIGHT TOUCHSCREEN DISPLAY
- UP TO 5 DAYS OF BATTERY LIFE
- SMALL, FASHIONABLE SMARTWATCH WITH A METAL CASE
- HEALTH MONITORING INCLUDES 24/7 HEART RATE1
- FITNESS TRACKING AND SPORTS APPS
- NOTIFICATIONS WHEN PAIRED TO YOUR iPHONE® OR ANDROIDTM SMARTPHONE
Category: Smartwatches & Sport Watches
| SKU | 010-02839-02 |
|---|---|
| EAN | 0753759324650 |
| Manufacturer | Garmin |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Lily |
TRENDY BUT UNEXPECTED
HIDDEN DISPLAY, PATTERNED LENS — JUST TAP TO REVEAL A BRIGHT DISPLAY
FASHION-FORWARD, 24/7
UP TO 5 DAYS OF BATTERY LIFE FOR A MORE COMPLETE PICTURE OF YOUR HEALTH
EMBRACE EVERY STYLE. COMPLEMENT EVERY LOOK.
METAL WATCH CASE, PLUS CHOOSE BETWEEN LEATHER, NYLON OR SILICONE BAND STYLES
TUNE IN TO YOUR BODY — ALL DAY, EVERY DAY
HEART RATE, BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING, SLEEP SCORE, WOMEN'S HEALTH
SMALL, STYLISH DESIGN
Perfect for any look, this small, stylish smartwatch features a metal watch case and a beautiful patterned lens. Plus, with a quick tap or wrist turn, the Lily 2 smartwatch reveals a bright display. Choose between a variety of 14 mm quick release band options, including silicone, nylon or Italian leather. Or mix and match cases and bands to make Lily all your own.
BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING
See your energy levels throughout the day so you’ll know when your body is charged up and ready for activity or drained and needing to recharge with restful sleep.
SLEEP SCORE
Get a score for your sleep’s quality and insights on how you can do better. Even keep track of the different sleep stages as well as heart rate1, stress, Pulse Ox2 and respiration.
FITNESS TRACKING AND SPORTS APPS
While you’re out and about, Lily 2 tracks steps, calories burned, intensity minutes and more1. Switch up your workout with built-in sports apps for cardio, yoga, dance fitness, strength training and more.
GARMIN PAY™ CONTACTLESS PAYMENTS
Breeze through checkout lines and select transit systems with Garmin Pay contactless payment solution through participating providers (available only on Lily 2 Classic smartwatches).
CONNECTED GPS
Connect to your compatible smartphone’s GPS so you can get accurate tracking during outdoor walks, rides and runs.
HIDDEN DISPLAY, PATTERNED LENS — JUST TAP TO REVEAL A BRIGHT DISPLAY
FASHION-FORWARD, 24/7
UP TO 5 DAYS OF BATTERY LIFE FOR A MORE COMPLETE PICTURE OF YOUR HEALTH
EMBRACE EVERY STYLE. COMPLEMENT EVERY LOOK.
METAL WATCH CASE, PLUS CHOOSE BETWEEN LEATHER, NYLON OR SILICONE BAND STYLES
TUNE IN TO YOUR BODY — ALL DAY, EVERY DAY
HEART RATE, BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING, SLEEP SCORE, WOMEN'S HEALTH
SMALL, STYLISH DESIGN
Perfect for any look, this small, stylish smartwatch features a metal watch case and a beautiful patterned lens. Plus, with a quick tap or wrist turn, the Lily 2 smartwatch reveals a bright display. Choose between a variety of 14 mm quick release band options, including silicone, nylon or Italian leather. Or mix and match cases and bands to make Lily all your own.
BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING
See your energy levels throughout the day so you’ll know when your body is charged up and ready for activity or drained and needing to recharge with restful sleep.
SLEEP SCORE
Get a score for your sleep’s quality and insights on how you can do better. Even keep track of the different sleep stages as well as heart rate1, stress, Pulse Ox2 and respiration.
FITNESS TRACKING AND SPORTS APPS
While you’re out and about, Lily 2 tracks steps, calories burned, intensity minutes and more1. Switch up your workout with built-in sports apps for cardio, yoga, dance fitness, strength training and more.
GARMIN PAY™ CONTACTLESS PAYMENTS
Breeze through checkout lines and select transit systems with Garmin Pay contactless payment solution through participating providers (available only on Lily 2 Classic smartwatches).
CONNECTED GPS
Connect to your compatible smartphone’s GPS so you can get accurate tracking during outdoor walks, rides and runs.
| Technical details | |
|---|---|
| Heart rate monitor | Yes |
| Display size (HxV) | 25.4 x 21.3 mm |
| Built-in camera | No |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 3 |
| FM radio | No |
| Band material | Leather |
| Protection features | Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Brown |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in microphone | No |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Display resolution | 240 x 201 pixels |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Smart notifications | Yes |
| Display | |
| Display size (HxV) | 25.4 x 21.3 mm |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 240 x 201 pixels |
| Display type | Digital |
| Colour display | No |
| Design | |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 35.4 mm |
| Watch case colour | Bronze |
| Watch case material | Aluminium |
| Band size | One Size |
| Wrist size range | 110 - 175 mm |
| Band material | Leather |
| Protection features | Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Brown |
| Colour name | Lilac |
| Band colour name | Lilac |
| Closure type | Single prong strap buckle |
| Suggested gender | Female |
| Water resistance | 5 ATM |
| Lens material | Glass |
| Watch glass type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Performance | |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in microphone | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Features | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Display size (HxV) | 25.4 x 21.3 mm |
| Built-in camera | No |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in microphone | No |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Display resolution | 240 x 201 pixels |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Smart notifications | Yes |
| Heart rate contact sensors | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Pedometer | Yes |
| Distance travelled | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Timer | Yes |
| Vibrating alarm clock | Yes |
| Stress monitoring function | Yes |
| Weather forecast | Yes |
| Training programming | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Running dynamics | Yes |
| Recommended activity | Breath work, Cycling, Fitness, Gymnastics, Hiking, Pilates, Running, Swimming, Walking, Weight training, Yoga |
| Music control | Yes |
| Interval training | Yes |
| Find my phone function | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| Activity monitoring | Yes |
| Network | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Headphone connectivity | No |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 5 day(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Protection features | Waterproof |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35.4 mm |
| Depth | 35.4 mm |
| Thickness | 1.01 cm |
| Weight | 24.4 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C |