We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Garmin Instinct 3 Solar 3.3 cm (1.3") MIP 50 mm Digital 176 x 176 pixels Touchscreen Black GPS (satellite)
SKU
010-02935-00
Login for pricing
In Stock:
0 available
176 x 176 pixels, 128 MB, 10 ATM, 0 x 50 x 14.4 mm, 58 g, Black with Charcoal Band
Category: Smartwatches & Sport Watches
| SKU | 010-02935-00 |
|---|---|
| EAN | 0753759339524 |
| Manufacturer | Garmin |
| Availability | Out of Stock |
FEAR NOTHING
Metal-reinforced bezel
BE YOU. KNOW YOU.
24/7 health and wellness monitoring
BOLDLY GO
Multi-band GPS with SatIQ technology
FOLLOW YOURS
Instinct 3 is the rugged GPS smartwatch that's designed to be worn through anything. Follow yours, wherever the adventure leads.
Metal-reinforced bezel
BE YOU. KNOW YOU.
24/7 health and wellness monitoring
BOLDLY GO
Multi-band GPS with SatIQ technology
FOLLOW YOURS
Instinct 3 is the rugged GPS smartwatch that's designed to be worn through anything. Follow yours, wherever the adventure leads.
| Technical details | |
|---|---|
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Thermometer | Yes |
| Display technology | MIP |
| Band material | Silicone |
| Shape | Round |
| Band colour | Charcoal |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Display diagonal | 3.3 cm (1.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 176 x 176 pixels |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Multisport mode | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Personal goals | Yes |
| Display | |
| Display technology | MIP |
| Display diagonal | 3.3 cm (1.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 176 x 176 pixels |
| Display type | Digital |
| Design | |
| Market positioning | Sport watch |
| Watch case size | 50 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Fibre Reinforced Plastic (FRP) |
| Wrist size range | 141 - 213 mm |
| Band material | Silicone |
| Shape | Round |
| Band colour | Charcoal |
| Buckle colour | Black |
| Closure type | Single prong strap buckle |
| Maximum strap length | 21.3 cm |
| Suggested gender | Unisex |
| Water resistance | 10 ATM |
| Lens material | Glass |
| Minimum strap length | 14.1 cm |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| RAM capacity | 128 MB |
| Features | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Thermometer | Yes |
| Display technology | MIP |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Display diagonal | 3.3 cm (1.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 176 x 176 pixels |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Multisport mode | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Personal goals | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Distance travelled | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Timer | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Stress monitoring function | Yes |
| Weather alert | Yes |
| Virtual partner function | Yes |
| Training effect measurement | Yes |
| Sun & moon information | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Running dynamics | Yes |
| Recovery time suggestion | Yes |
| Real-time guidance | Yes |
| Race predictor | Yes |
| Find my phone function | Yes |
| Calendar | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Automatic pause | Yes |
| Area calculation | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| Sleep apnea detection | Yes |
| Network | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| ANT+ enabled | Yes |
| Galileo | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| RAM capacity | 128 MB |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Power | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (GPS mode) | 60 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 40 day(s) |
| Battery life (power save mode) | 2400 h |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 50 mm |
| Thickness | 1.44 cm |
| Weight | 58 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Charger | Yes |