We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
T1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 Refurbished Intel® Core™ i7 i7-1270P Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen 32 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro UK English Grey
SKU
L-X1YG7-UK-T104
Login for pricing
In Stock:
0 available
ThinkPad X1 Yoga Gen 7 7, 12TH GEN INTEL CORE I7-1270P, 512 GB NVMe, 32 GB RAM, 14, UK Keyboard, MAR WIN11 Pro, Notebook, Iris(R) Xe Graphics, T1A
- This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery).
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 70%.
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance.
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of the box.
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing.
Category: Laptops
| SKU | L-X1YG7-UK-T104 |
|---|---|
| EAN | 5711603085770 |
| Manufacturer | T1A |
| Availability | Out of Stock |
T1A are premium refurbished business machines that only have a few cosmetic signs of use. The original cost was up to 70% more than the price you pay today.
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor model | i7-1270P |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 16 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 64 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Number of microphones | 4 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Refurbished | Yes |
| Power | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, SSD |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 314.4 mm |
| Depth | 222.3 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |