We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra TC51-HC handheld mobile computer 12.7 cm (5") 1280 x 720 pixels Touchscreen 249 g Blue, Silver
SKU
TC510K-1HDZU2P-A6
Login for pricing
In Stock:
0 available
4300 mAh, Snapdragon 650 1.8GHz ARM Cortex A72, 2/16 GB, BT 4.1, Android 8.1
Category: Handheld Mobile Computers
| SKU | TC510K-1HDZU2P-A6 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
THE NEXT EVOLUTION IN ENTERPRISE TOUCH COMPUTING FOR CLINICAL MOBILITY
The TC51-HC touch computer delivers the highest quality care with everything clinicians want, and everything a hospital needs in a sleek and beautiful mobile computer — that is both smart and rugged. Designed to thrive in healthcare, and perform all tasks including mobile computing, clinical collaboration and data capture through one device, the TC51-HC improves productivity with a device that is contemporary and easy to use as a smartphone, but built with durability and medical grade standards for better connections, and better care.
BETTER COLLABORATION FOR BETTER OUTCOMES
The TC51-HC has it all — video streaming, secure text messaging, mobile alarms and alerts, and the most powerful family of ready-to-use voice solutions, including push-to-talk, right out of the box. Optimised for voice with high-volume speakers and the latest in noise cancellation technology, you’ll hear every word on every call.
POWERFUL PERFORMANCE
A super-efficient hex-core processor uses up to 15% less power, applications run up to 5 times faster and the 5 inch sunlight readable display with capacitive touch panel gives your workers easy, familiar and flexible multi-touch operation that works even when wet - with a gloved finger or a stylus. The TC51-HC features an integrated 2D imager as well as Mobility DNA — our suite of business, productivity, management and development tools for Zebra mobile computers.
BACKED BY THE ZEBRA ECOSYSTEM
Zebra’s TC51-HC is more than just a handheld device; the TC51-HC connects your enterprise to an ecosystem of support, software and services designed to transform your business’ performance today and into the future.
The TC51-HC touch computer delivers the highest quality care with everything clinicians want, and everything a hospital needs in a sleek and beautiful mobile computer — that is both smart and rugged. Designed to thrive in healthcare, and perform all tasks including mobile computing, clinical collaboration and data capture through one device, the TC51-HC improves productivity with a device that is contemporary and easy to use as a smartphone, but built with durability and medical grade standards for better connections, and better care.
BETTER COLLABORATION FOR BETTER OUTCOMES
The TC51-HC has it all — video streaming, secure text messaging, mobile alarms and alerts, and the most powerful family of ready-to-use voice solutions, including push-to-talk, right out of the box. Optimised for voice with high-volume speakers and the latest in noise cancellation technology, you’ll hear every word on every call.
POWERFUL PERFORMANCE
A super-efficient hex-core processor uses up to 15% less power, applications run up to 5 times faster and the 5 inch sunlight readable display with capacitive touch panel gives your workers easy, familiar and flexible multi-touch operation that works even when wet - with a gloved finger or a stylus. The TC51-HC features an integrated 2D imager as well as Mobility DNA — our suite of business, productivity, management and development tools for Zebra mobile computers.
BACKED BY THE ZEBRA ECOSYSTEM
Zebra’s TC51-HC is more than just a handheld device; the TC51-HC connects your enterprise to an ecosystem of support, software and services designed to transform your business’ performance today and into the future.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Dual-touch |
| Display | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Total storage capacity | 16 GB |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor family | Snapdragon |
| Number of cores | 8 |
| Processor model | 650 |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | AES, EAP-TLS, EAP-TTLS, TKIP, WEP, WPA, WPA2 |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Rear camera aperture number | 2.4 |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 1.3 MP |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Blue, Silver |
| Certification | MIL-STD 810G |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 8.1 |
| Operating system installed | Android |
| Power | |
| Battery capacity | 4300 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.6 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 75.5 mm |
| Weight | 249 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | AES, EAP-TLS, EAP-TTLS, TKIP, WEP, WPA, WPA2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission | |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Technical details | |
| Accelerometer | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Blue, Silver |
| Certification | MIL-STD 810G |
| Scanner type | 1D/2D |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (contact) | 8 kV |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (air) | 15 kV |