We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
UROVO DT50X,HS7,5,7",A11 (GMS),4/64,WiFi,4G,5000mAH,cable,PSU(EU),HS
SKU
DT50-QTGJ4WNSEX0
Login for pricing
In Stock:
0 available
DT50X, HS7, 5.7", A11, 4/64, WiFi, 4G, 4300mAH, cable, PSU(EU), HS
- Maintain great cost-balanced ration and OS migration path
- Compatible with all existing accessories from DT50 series
- Need newest OS release, Android 11/GMS
- Optional different imager types
Category: Handheld Mobile Computers
| Display | 5.7" 720 x 1440 pixels |
|---|---|
| Processor | Qualcomm |
| WiFi | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | DT50-QTGJ4WNSEX0 |
| EAN | 5715063650776 |
| Manufacturer | Urovo |
| Availability | Out of Stock |
Multi-channel transmission, message transmitted in a second
Dual-band Wi-Fi
All 4G network and VoLTE
Low power consumption BT5.0
Professional scan engine
Millisecond response for reading 1D/2D codes quickly even when worn, wrinkled, warped, curled, ripped, stained, or damaged
Multiple options of accessories to overcome more challenges easily
Ergonomical trigger handle
International safety-certified fingerprint module
High-performance long distance RFID gun gripe
Urovo MDM and MAM
UROVO has developed a complete set of devicde management tools, including MDM, MAM, KMS etc.
Dual-band Wi-Fi
All 4G network and VoLTE
Low power consumption BT5.0
Professional scan engine
Millisecond response for reading 1D/2D codes quickly even when worn, wrinkled, warped, curled, ripped, stained, or damaged
Multiple options of accessories to overcome more challenges easily
Ergonomical trigger handle
International safety-certified fingerprint module
High-performance long distance RFID gun gripe
Urovo MDM and MAM
UROVO has developed a complete set of devicde management tools, including MDM, MAM, KMS etc.
| Display | |
|---|---|
| Display | TFT |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 14.5 cm (5.7") |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash memory | 64 GB |
| Processor | |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Qualcomm |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Data network | 5G |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| SIM card type | NanoSIM |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Speakers | Mono |
| Number of microphones | 2 |
| Noise-canceling | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black, Grey |
| Phone function | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |
| Software | |
| Operating system installed | Android 11 |
| Power | |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Battery capacity | 4300 mAh |
| Battery life (max) | 12 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 265 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Data transmission | |
| Data network | 5G |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Technical details | |
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black, Grey |
| Phone function | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |