We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bluebird HF550X handheld mobile computer 13.8 cm (5.45") 1440 x 720 pixels Touchscreen 205 g Black
SKU
HF550X-ANLB
Login for pricing
In Stock:
0 available
5.45" HD+ (1440 X 720), TFT-IPS, Qualcomm SD660, 4 GB RAM / 32 GB UFS, SE4100, 13MP, 5MP, Android
Category: Handheld Mobile Computers
| SKU | HF550X-ANLB |
|---|---|
| Manufacturer | Bluebird |
| Availability | Out of Stock |
HF550X RFID
The existing HF550 adds barcode scanners and an interface for connecting to external devices. And support user authentication for enhance security with fingerprinting capabilities(optional). With Enterprise-grade specifications, the HF550X RFID can be characterized the ability to scan barcodes, an optimized power management system, and a removable battery for a seamless transistion in between workflow shifts. With the dimensions and appearance of a consumer device, and enterprise-class durability with its uni-body frame structure, the HF550X RFID is fine-tuned to enhance the overall working experience and improve efficiency.
Drive the efficiency of your work
Larger screens can provide a variety of information and provide clear and bright visibility direct sunlight outdoors or under light.
Ergonomic design maximizes user satisfaction
It is designed to be the same size as consumer smartphone and is optimized for one-handed use, so it can operate without any burden due to its excellent grip.
Support for a wide variety of applications
4GB RAM/32GB RAM enables support for applications that require more memory (4GB/64GB is optional)
Fast data capture with enterprise-class barcode scanners
1D and 2D barcodes can be read. It can capture even dirty, scratched, or poorly printed barcodes, allowing barcode scanning under most conditions.
Reduced maintenance costs
With 1.5x the number of hours of shift work, you can reduce downtime caused by charging, and use BOS™ Power Manager to easily recognize and replace aging batteries for efficient maintenance.
The existing HF550 adds barcode scanners and an interface for connecting to external devices. And support user authentication for enhance security with fingerprinting capabilities(optional). With Enterprise-grade specifications, the HF550X RFID can be characterized the ability to scan barcodes, an optimized power management system, and a removable battery for a seamless transistion in between workflow shifts. With the dimensions and appearance of a consumer device, and enterprise-class durability with its uni-body frame structure, the HF550X RFID is fine-tuned to enhance the overall working experience and improve efficiency.
Drive the efficiency of your work
Larger screens can provide a variety of information and provide clear and bright visibility direct sunlight outdoors or under light.
Ergonomic design maximizes user satisfaction
It is designed to be the same size as consumer smartphone and is optimized for one-handed use, so it can operate without any burden due to its excellent grip.
Support for a wide variety of applications
4GB RAM/32GB RAM enables support for applications that require more memory (4GB/64GB is optional)
Fast data capture with enterprise-class barcode scanners
1D and 2D barcodes can be read. It can capture even dirty, scratched, or poorly printed barcodes, allowing barcode scanning under most conditions.
Reduced maintenance costs
With 1.5x the number of hours of shift work, you can reduce downtime caused by charging, and use BOS™ Power Manager to easily recognize and replace aging batteries for efficient maintenance.
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1440 x 720 pixels |
| Display diagonal | 13.8 cm (5.45") |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass 3 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 32 GB |
| Flash memory type | UFS |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Qualcomm |
| Number of cores | 8 |
| Processor model | SD660 |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| SIM card type | NanoSIM |
| Camera | |
| Auto focus | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Performance | |
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Phone function | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensors | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Software | |
| Operating system version | 10 |
| Operating system installed | Android |
| Power | |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 74.8 mm |
| Depth | 11.7 mm |
| Height | 154.4 mm |
| Weight | 205 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -10 - 50% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Technical details | |
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Phone function | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |