We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Garmin Foretrex®901 Ballistic Edition Personal Black, Grey
SKU
010-02760-00
Category: GPS Trackers & Finders
| SKU | 010-02760-00 |
|---|---|
| EAN | 0753759317072 |
| Manufacturer | Garmin |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
MAKE THE MISSION POSSIBLE
This GPS navigator features an easy-to-read monochromatic display, multi-band GNSS and advanced navigation sensors to help you explore with confidence. When it’s time to calculate a long-range shot, use the Applied Ballistics® software on the device.
BALLISTICS SOLVER
Calculate the perfect shot with the included Applied Ballistics software. Use your compatible smartphone to wirelessly connect to the AB Synapse™ – Garmin app to manage ballistic profiles.
DURABLE
Tested to military standards (MIL-STD-810) to withstand sand and dust, vibration, shock, temperature, altitude, humidity and more. The rugged design features an IPX7 water-resistant rating.
LONG BATTERY LIFE
Get up to 100 hours of battery life in navigation mode or up to 1000 hours in expedition mode; uses 2 field-replaceable AAA batteries (not included).
TACTICAL FEATURES
Use stealth mode to stop storing and sharing GPS data and disable wireless connectivity. In case of security issues, hit the kill switch to erase the device memory. Use jumpmaster mode to calculate high-altitude release points in accordance with military guidelines.
NAVIGATION SENSORS
Navigate the terrain with advanced sensors, including a 3-axis accelerometer, 3-axis compass and barometric altimeter. Get improved position accuracy with upgraded multi-band GNSS.
CONNECT YOUR DEVICES
Get smart notifications when linked with your compatible smartphone. Pair with your compatible inReach® satellite communicator, and view messages directly on the screen.
This GPS navigator features an easy-to-read monochromatic display, multi-band GNSS and advanced navigation sensors to help you explore with confidence. When it’s time to calculate a long-range shot, use the Applied Ballistics® software on the device.
BALLISTICS SOLVER
Calculate the perfect shot with the included Applied Ballistics software. Use your compatible smartphone to wirelessly connect to the AB Synapse™ – Garmin app to manage ballistic profiles.
DURABLE
Tested to military standards (MIL-STD-810) to withstand sand and dust, vibration, shock, temperature, altitude, humidity and more. The rugged design features an IPX7 water-resistant rating.
LONG BATTERY LIFE
Get up to 100 hours of battery life in navigation mode or up to 1000 hours in expedition mode; uses 2 field-replaceable AAA batteries (not included).
TACTICAL FEATURES
Use stealth mode to stop storing and sharing GPS data and disable wireless connectivity. In case of security issues, hit the kill switch to erase the device memory. Use jumpmaster mode to calculate high-altitude release points in accordance with military guidelines.
NAVIGATION SENSORS
Navigate the terrain with advanced sensors, including a 3-axis accelerometer, 3-axis compass and barometric altimeter. Get improved position accuracy with upgraded multi-band GNSS.
CONNECT YOUR DEVICES
Get smart notifications when linked with your compatible smartphone. Pair with your compatible inReach® satellite communicator, and view messages directly on the screen.
| Technical details | |
|---|---|
| Purpose | Personal |
| Product colour | Black, Grey |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IPX7 |
| Electronic compass | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Certification | MIL-STD-810 |
| Bluetooth | Yes |
| Features | |
| Purpose | Personal |
| Product colour | Black, Grey |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IPX7 |
| Electronic compass | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Display | |
| Display number of colours | Monochrome |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 5.59 cm (2.2") |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Memory | |
| Number of tracklog points | 10000 |
| Tracks quantity | 100 |
| Routes quantity | 500 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Battery | |
| Battery life (max) | 1000 h |
| Number of batteries supported | 2 |
| Replaceable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 73.7 mm |
| Depth | 48.3 mm |
| Height | 22.9 mm |
| Weight | 108 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD-810 |