We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Garmin eTrex Touch Personal Black
SKU
010-02940-01
Category: GPS Trackers & Finders
| SKU | 010-02940-01 |
|---|---|
| EAN | 0753759346843 |
| Manufacturer | Garmin |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
TAP INTO ADVENTURE
This essential, simple-to-use touchscreen GPS handheld offers preloaded TopoActive maps with routable trails and roads for your outdoor adventure. Plus, the durable design and long battery life help you enjoy all your activities even more.
TOUCHSCREEN
The slim, pocket-size handheld features a bright 3″ high-resolution colour touchscreen so you can easily swipe and zoom to follow your route.
RUGGED DESIGN
The eTrex Touch handheld is purpose-built with an IP67 water rating and impact-resistant (MIL-STD-810) design to withstand weather and rugged conditions.
PRELOADED MAPS
View detailed TopoActive maps for roads and trails, and see terrain contours, topographic elevations, summits, parks, rivers, lakes and geographical points plus thousands of points of interest. Plus, get easy access to additional TopoActive mapping around the globe.
OUTDOOR MAPS+
Purchase a subscription to Outdoor Maps+ for ongoing access to a wide variety of premium mapping content, including satellite imagery, campgrounds and more. Download and receive automatic updates via Wi-Fi® technology.
PLAN AND REVIEW YOUR TRIP
Connect with the Garmin Explore app to plan and review trip data on your smartphone or tablet and manage your waypoints, courses and activities.
WEATHER
Get real-time forecast information so you are aware of the changing conditions. This feature requires an active internet or Wi-Fi connection, or use of the Garmin Explore app on your paired smartphone.
This essential, simple-to-use touchscreen GPS handheld offers preloaded TopoActive maps with routable trails and roads for your outdoor adventure. Plus, the durable design and long battery life help you enjoy all your activities even more.
TOUCHSCREEN
The slim, pocket-size handheld features a bright 3″ high-resolution colour touchscreen so you can easily swipe and zoom to follow your route.
RUGGED DESIGN
The eTrex Touch handheld is purpose-built with an IP67 water rating and impact-resistant (MIL-STD-810) design to withstand weather and rugged conditions.
PRELOADED MAPS
View detailed TopoActive maps for roads and trails, and see terrain contours, topographic elevations, summits, parks, rivers, lakes and geographical points plus thousands of points of interest. Plus, get easy access to additional TopoActive mapping around the globe.
OUTDOOR MAPS+
Purchase a subscription to Outdoor Maps+ for ongoing access to a wide variety of premium mapping content, including satellite imagery, campgrounds and more. Download and receive automatic updates via Wi-Fi® technology.
PLAN AND REVIEW YOUR TRIP
Connect with the Garmin Explore app to plan and review trip data on your smartphone or tablet and manage your waypoints, courses and activities.
WEATHER
Get real-time forecast information so you are aware of the changing conditions. This feature requires an active internet or Wi-Fi connection, or use of the Garmin Explore app on your paired smartphone.
| Technical details | |
|---|---|
| Purpose | Personal |
| Basemap | Yes |
| Pre-installed maps | TopoActive, routable |
| Product colour | Black |
| Protection features | Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Sun & moon information | Yes |
| Electronic compass | No |
| Area calculation | Yes |
| Features | |
| Purpose | Personal |
| Basemap | Yes |
| Pre-installed maps | TopoActive, routable |
| Product colour | Black |
| Protection features | Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Sun & moon information | Yes |
| Electronic compass | No |
| Area calculation | Yes |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display technology | TFT |
| Display diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display size (HxV) | 38.8 x 64.8 mm |
| Display resolution | 240 x 400 pixels |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in memory | Yes |
| Built-in memory capacity | 32 GB |
| Waypoints | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface type | USB C |
| Battery | |
| Battery life (max) | 130 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Replaceable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 66 mm |
| Depth | 105.4 mm |
| Height | 24.6 mm |
| Weight | 150 g |