We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Apple AirTag (1 Pack)
SKU
MFE94DN/A
Category: GPS Trackers & Finders
| SKU | MFE94DN/A |
|---|---|
| EAN | 0195950667264 |
| Manufacturer | Apple |
| Availability | Out of Stock |
What was lost is now sound.
With a speaker that’s 50% louder and up to a 1.5x greater Precision Finding range, the next generation of AirTag makes it easier than ever to keep track of what matters. Attach one to your keys, slip another in your bag, and track all your items in the Find My app.
With a speaker that’s 50% louder and up to a 1.5x greater Precision Finding range, the next generation of AirTag makes it easier than ever to keep track of what matters. Attach one to your keys, slip another in your bag, and track all your items in the Find My app.
| Technical details | |
|---|---|
| Purpose | Item |
| Product colour | Silver, White |
| Protection features | Dust resistant, Water repellent |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile operating systems supported | iOS 26, iPadOS 26 |
| Features | |
| Product type | Finder |
| Purpose | Item |
| Product colour | Silver, White |
| Protection features | Dust resistant, Water repellent |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Accelerometer | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 1 |
| Rechargeable battery | No |
| Battery type | CR2032 |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | iOS 26, iPadOS 26 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height | 8 mm |
| Weight | 11.8 g |
| Package width | 14 mm |
| Package depth | 74.1 mm |
| Package height | 74.4 mm |
| Package weight | 30 g |
| Diameter | 3.19 cm |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 14 mm |
| Package depth | 74.1 mm |
| Package height | 74.4 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |