We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Amazon Kindle New (16 GB) With Ads – Matcha
SKU
B0CP31JRLK
- The lightest and most compact Kindle - Now with a brighter front light at max setting, higher contrast ratio and faster page turns for an enhanced reading experience
- Effortless reading in any light
- Escape into your books - Tune out messages, emails, and social media with a distraction-free reading experience
- Read for a while - Get up to 6 weeks of battery life on a single charge
- Designed with sustainability in mind - This Kindle uses 75% recycled plastics, 90% recycled magnesium, and has 99% of packaging made of wood fibre-based materials from responsibly managed forests or recycled sources
Category: E-Book Readers
| SKU | B0CP31JRLK |
|---|---|
| EAN | 0840414603158 |
| Manufacturer | AMAZON |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Kindle |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 15.2 cm (6") |
| Colour | No |
| Greyscale levels | 16 |
| Anti-glare screen | Yes |
| File formats | |
| Document formats supported | AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, DOC, DOCX, HTML, EPUB, RTF |
| Audio formats supported | AAX |
| Image formats supported | JPEG, GIF, PNG, BMP |
| Memory | |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi | Yes |
| Design | |
| Housing material | Magnesium, Recycled plastic |
| Product colour | Green |
| Power | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Material | |
| Housing material | Magnesium, Recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 108.6 mm |
| Depth | 157.8 mm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 158 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Display diagonal | 15.2 cm (6") |