We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Advantech UNO-127 1.5 GHz 500 g Black x6413E
SKU
UNO-127-E22BA
Login for pricing
In Stock:
0 available
UNO-127 Pocket-Size DIN-Rail Edge IPC with Intel Atom x6413E - Intel® Atom® x6413E quad-core CPU, 4 GB RAM, 2 x GbE, 2 x USB, 1 x mPCIe, 1 x HDMI, 64 GB eMMC
- Intel® Quad core x6413E processor with 4GB/8GB DDR4 onboard memory
- Compact, robust, fanless and cable-free system with high stability
- Optimized basic unit with 2 x GbE, 2 x USB, 1 x HDMI
- On-board full-size mPCIe port for various expansion capability
- Built-in TPM2.0 for hardware-based security
- System ground isolation design
- Certified with IEC 61010-2-201 for industrial application
- Ubuntu Core 20 certified hardware
- Support Windows 11 IoT Enterprise LTSC
Category: Thin Clients
| SKU | UNO-127-E22BA |
|---|---|
| EAN | 5715063661857 |
| Manufacturer | Advantech |
| Availability | Out of Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor model | x6413E |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor cores | 4 |
| L2 cache | 1.5 MB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Hard drive | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Display | |
| Display included | No |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 15.8 W |
| Power consumption (max) | 35 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, UL, CCC, BSMI |
| Weight & dimensions | |
| Width | 33.5 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 500 g |
| Expansion slots | |
| PCI slots | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |