We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts GDS Hand-Stand Handle Black, Green
SKU
RAM-GDS-HS1-ZE21U
- Replaces the device’s battery cover enabling the included GDS® Hand-StandTM kickstand/hand strap ergonomic accessory add-on
- Compatible with the Zebra ET4x 10" with or without a Rugged Boot, or IntelliSkin®
- Soft elastic hand strap with velcro adjusts for desired tightness
- Extendable and collapsible kickstand for on-the-go desktop experience
- Backed by a lifetime warranty
Category: Tablet Case Accessories
| Product type | Handle |
|---|---|
| SKU | RAM-GDS-HS1-ZE21U |
| EAN | 0793442938818 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | In Stock |
The GDS® Hand-Stand™ Hand Strap and Kickstand for Zebra ET4x 10” Enterprise Tablet (RAM-GDS-HS1-ZE21U) is an add-on accessory that replaces the tablet's battery cover to enable the included ergonomic GDS® Hand-Stand™ kickstand and hand strap accessory. This add-on accessory works with the Zebra ET4x 10" with or without the Rugged Boot, or an IntelliSkin® protective case using the existing hardware. This ergonomic accessory for the Zebra ET4x 10" is perfect for an on-the-go desktop experience, utilizing the hand strap for a comfortable grip on the tablet and a collapsible kickstand that rotates 360-degrees for your desired position.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Handle |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET40 10" Tablet, ET45 10" Tablet |
| Easy to install | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 150 g |
| Package type | Polybag |
| Other features | |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
You may also be interested in
| Product |
RAM Mounts GDS Hand-Stand Handle Black...
Login for pricing
|
Getac GMHRX9 tablet case accessory Str...
Login for pricing
|
Getac GMHDX6 tablet case accessory Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
RAM-GDS-HS1-ZE21U
|
GMHRX9
|
GMHDX6
|
| Manufacturer |
RAM Mounts
|
Getac
|
Getac
|
| Product type |
Handle
|
Strap
|
N/A
|


