We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts RDYCT-CP laptop spare part Battery
SKU
RDYCT-CP
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Laptop Spare Parts
| SKU | RDYCT-CP |
|---|---|
| EAN | 5715063512074 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Out of Stock |
The growing demand for consumer electronic devices for home and leisure poses the challenge of upgrading, improving and enhancing existing devices.
In CoreParts you will find a wide range of alternative batteries for Consumer Electronics, that matches the performance of your original device. All manufactured by High-end, certified and trusted suppliers.
In CoreParts you will find a wide range of alternative batteries for Consumer Electronics, that matches the performance of your original device. All manufactured by High-end, certified and trusted suppliers.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Compatibility | RDYCT for Dell Precision 15 7000, 15 7510, 15 7520, 15-7510, 17 7000, 17 7710, 17 7720, 17-7710 |
| Battery | |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 247 mm |
| Weight | 360 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 243 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package weight | 620 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |