We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXAP-BA0185 laptop spare part Battery
SKU
MBXAP-BA0185
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Laptop Spare Parts
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | MBXAP-BA0185 |
| EAN | 5715063526606 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | MacBook Air "Core i5" 1.6 13" A1369 Mid-2011, MacBook Air 13" A1369 2010 Version, MacBook Air "Core i7" 1.8 13" A1369 Mid-2011, Apple Macbook Air 13.3" A1496 2013, Macbook Air 13" A1466, Macbook Air 13" A1466 2012, MacBook Air 13" MC503, MacBook Air 13" MC504, Apple Macbook Air 13.3" MD760 MD760CH/A MD760ZP/A, MD760LL/A MD761 MD761CH/A MD761ZP/A MD761LL/A, Apple Macbook Air 13.3" A1466 (Mid-2013) |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery | |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 137 mm |
| Depth | 6 mm |
| Height | 292 mm |
| Weight | 310 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 243 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package weight | 570 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |