We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts 14,0 LCD Matte Display
SKU
MSC1402K40-195M
Login for pricing
In Stock:
0 available
14.0" LCD Matte, 2560×1600, 40Pins Bottom Right Connector, WQXGA, 215PPI, LTPS TFT-LCD, LCM, IPS, No brackets
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 6 months Warranty
Category: Laptop Spare Parts
| SKU | MSC1402K40-195M |
|---|---|
| EAN | 5715328256439 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Out of Stock |
CoreParts support the right to repair movement and choses to offer original LCD’s in all of its alternative Laptop LCD panels. CoreParts Laptop LCD Panels are certified and manufactured by high-end, trusted suppliers.
| Features | |
|---|---|
| Connector location | Bottom left |
| Connector type | 40-pin |
| Type | Display |
| LED backlight | Yes |
| Display type | LED |
| Touchscreen | No |
| Glossy display | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display | |
| LED backlight | Yes |
| Display type | LED |
| Touchscreen | No |
| Glossy display | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 307.3 mm |
| Depth | 3.8 mm |
| Height | 199.2 mm |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 350 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |