We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 366864-001 processor 3 GHz 1 MB L2
SKU
366864-001
Login for pricing
In Stock:
0 available
Intel Xeon 3.0GHz (Nocona, 800MHz FSB, 1.0MB L2 cache, INT3, Socket 603, with EMT64T extensions and hyper-threading). Includes syringe with thermal grease, and an alcohol pad
Category: Processors
| Processor socket | Socket 603 |
|---|---|
| Processor cores | 1 |
| Processor family | Intel Xeon |
| SKU | 366864-001 |
| EAN | 5705965918876 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 103 W |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor operating modes | 32-bit |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor front side bus | 800 MHz |
| Processor cores | 1 |
| Processor socket | Socket 603 |
| Processor cache type | L2 |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 103 W |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 103 W |
| Market segment | Server |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 103 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L2 |