We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Intel Xeon W3680 processor 3.33 GHz 12 MB L3 Tray
SKU
614741-001
Category: Processors
| Processor socket | Socket B (LGA 1366) |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Intel Xeon 3000 |
| SKU | 614741-001 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
The Intel® Xeon® processor 3000 sequence-based platforms unleash the computing power of Intel Xeon processors. The new 45 nm Quad and Dual-Core processors feature enhanced Intel® Core™ microarchitecture that provides your business with exceptional performance and power efficiency at a very affordable cost.
These servers are ideal for small business owners looking for ways to grow business, manage operation more effectively and efficiently, and protect and secure one of their most important assets - information.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
Intel® 64 architecture delivers 64-bit computing on server, workstation, desktop and mobile platforms when combined with supporting software. Intel 64 architecture improves performance by allowing systems to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation between Voltage and Frequency Changes, and Clock Partitioning and Recovery.
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT), also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides acceleration for memory intensive virtualized applications. Extended Page Tables in Intel® Virtualization Technology platforms reduces the memory and power overhead costs and increases battery life through hardware optimization of page table management.
These servers are ideal for small business owners looking for ways to grow business, manage operation more effectively and efficiently, and protect and secure one of their most important assets - information.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
Intel® 64 architecture delivers 64-bit computing on server, workstation, desktop and mobile platforms when combined with supporting software. Intel 64 architecture improves performance by allowing systems to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation between Voltage and Frequency Changes, and Clock Partitioning and Recovery.
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT), also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides acceleration for memory intensive virtualized applications. Extended Page Tables in Intel® Virtualization Technology platforms reduces the memory and power overhead costs and increases battery life through hardware optimization of page table management.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.33 GHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 32 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | W3680 |
| Processor threads | 12 |
| System bus rate | 6.4 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| VID Voltage Range | 0.8 - 1.375 V |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Number of QPI links | 1 |
| Bus type | QPI |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 32 nm |
| Processor family | Intel® Xeon® 3000 Sequence |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket B (LGA 1366) |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 24 GB |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 800,1066,1333 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 32 GB/s |
| Memory channels | Triple-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| VID Voltage Range | 0.8 - 1.375 V |
| Technical details | |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
| Supported instruction sets | SSE4.2 |
| Physical Address Extension (PAE) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Market segment | Server |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.2 |
| Physical Address Extension (PAE) | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Server |
| Processor special features | |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 67.9 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Other features | |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
| CPU configuration (max) | 1 |