We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 613584-001 processor 2.4 GHz 3 MB L3
SKU
613584-001
Login for pricing
In Stock:
0 available
Intel Dual-Core i3-370M mobile processor - 2.4GHz (Arrandale core, 667MHz front side bus, 3MB Level-3 cache, 35W TDP)
Category: Processors
| Processor socket | PGA988 |
|---|---|
| Processor cores | 2 |
| Processor family | Intel Core i3 |
| Processor lithography | 32 nm |
| SKU | 613584-001 |
| EAN | 5711045726927 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i3 |
| Processor base frequency | 2.4 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor model | i3-370M |
| Processor threads | 4 |
| System bus rate | 2.5 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| CPU multiplier (bus/core ratio) | 18 |
| Component for | Laptop |
| Processor lithography | 32 nm |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Processor cores | 2 |
| Processor socket | PGA988 |
| Processor cache type | L3 |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Market segment | Mobile |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Market segment | Mobile |
| Processor cache type | L3 |