We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE NC552SFP Internal Ethernet 20000 Mbit/s
SKU
615406-001
Category: Network Cards
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| SKU | 615406-001 |
| EAN | 5711045669873 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
The NC552SFP is an eight lane (x8) PCI Express (PCIe) 10 Gigabit network solution offering optimal throughput. This PCI Express Gen 2 adapter from Emulex ships with two SFP+ (Small Form-factor Pluggable) cages suitable for connecting to Direct Attach Cable (DAC) or fiber modules supporting SR fiber optic cabling.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate | 40 GT/s |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Network | |
| Data transfer rate | 40 GT/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Compatible products | HP ProLiant DL160 G6 HP ProLiant DL160se G6 HP ProLiant DL160 Gen8 HP ProLiant DL165 G7 HP ProLiant DL170e G6 HP ProLiant DL180 G6 HP ProLiant DL320 G6 HP ProLiant DL320e Gen8 HP ProLiant DL320e Gen8 v2 HP ProLiant DL360 G7 HP ProLiant DL360e Gen8 HP ProLiant DL360p Gen8 HP ProLiant DL370 G6 HP ProLiant DL380 G7 HP ProLiant DL380e Gen8 HP ProLiant DL380p Gen8 HP ProLiant DL385 G7 HP ProLiant DL385p Gen8 HP ProLiant DL560 Gen8 HP ProLiant DL580 G7 HP ProLiant DL585 G7 HP ProLiant DL980 G7 HP ProLiant ML310e Gen8 HP ProLiant ML310e Gen8 v2 HP ProLiant ML330 G6 HP ProLiant ML350 G6 HP ProLiant ML350e Gen8 HP ProLiant ML350p Gen8 HP ProLiant ML370 G6 HP ProLiant SL160s G6 HP ProLiant SL160z G6 HP ProLiant SL165s G7 HP ProLiant SL165z G7 HP ProLiant SL170s G6 HP ProLiant SL170z G6 HP ProLiant SL2x170z G6 HP ProLiant SL210t Gen8 HP ProLiant SL230s Gen8 HP ProLiant SL250s Gen8 HP ProLiant SL270s Gen8 HP ProLiant SL390s G7 |
| Product colour | Green, Stainless steel |
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | HP ProLiant DL160 G6 HP ProLiant DL160se G6 HP ProLiant DL160 Gen8 HP ProLiant DL165 G7 HP ProLiant DL170e G6 HP ProLiant DL180 G6 HP ProLiant DL320 G6 HP ProLiant DL320e Gen8 HP ProLiant DL320e Gen8 v2 HP ProLiant DL360 G7 HP ProLiant DL360e Gen8 HP ProLiant DL360p Gen8 HP ProLiant DL370 G6 HP ProLiant DL380 G7 HP ProLiant DL380e Gen8 HP ProLiant DL380p Gen8 HP ProLiant DL385 G7 HP ProLiant DL385p Gen8 HP ProLiant DL560 Gen8 HP ProLiant DL580 G7 HP ProLiant DL585 G7 HP ProLiant DL980 G7 HP ProLiant ML310e Gen8 HP ProLiant ML310e Gen8 v2 HP ProLiant ML330 G6 HP ProLiant ML350 G6 HP ProLiant ML350e Gen8 HP ProLiant ML350p Gen8 HP ProLiant ML370 G6 HP ProLiant SL160s G6 HP ProLiant SL160z G6 HP ProLiant SL165s G7 HP ProLiant SL165z G7 HP ProLiant SL170s G6 HP ProLiant SL170z G6 HP ProLiant SL2x170z G6 HP ProLiant SL210t Gen8 HP ProLiant SL230s Gen8 HP ProLiant SL250s Gen8 HP ProLiant SL270s Gen8 HP ProLiant SL390s G7 |
| Product colour | Green, Stainless steel |
| Internal | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Height | 167 mm |
| Performance | |
| Compatible products | HP ProLiant DL160 G6 HP ProLiant DL160se G6 HP ProLiant DL160 Gen8 HP ProLiant DL165 G7 HP ProLiant DL170e G6 HP ProLiant DL180 G6 HP ProLiant DL320 G6 HP ProLiant DL320e Gen8 HP ProLiant DL320e Gen8 v2 HP ProLiant DL360 G7 HP ProLiant DL360e Gen8 HP ProLiant DL360p Gen8 HP ProLiant DL370 G6 HP ProLiant DL380 G7 HP ProLiant DL380e Gen8 HP ProLiant DL380p Gen8 HP ProLiant DL385 G7 HP ProLiant DL385p Gen8 HP ProLiant DL560 Gen8 HP ProLiant DL580 G7 HP ProLiant DL585 G7 HP ProLiant DL980 G7 HP ProLiant ML310e Gen8 HP ProLiant ML310e Gen8 v2 HP ProLiant ML330 G6 HP ProLiant ML350 G6 HP ProLiant ML350e Gen8 HP ProLiant ML350p Gen8 HP ProLiant ML370 G6 HP ProLiant SL160s G6 HP ProLiant SL160z G6 HP ProLiant SL165s G7 HP ProLiant SL165z G7 HP ProLiant SL170s G6 HP ProLiant SL170z G6 HP ProLiant SL2x170z G6 HP ProLiant SL210t Gen8 HP ProLiant SL230s Gen8 HP ProLiant SL250s Gen8 HP ProLiant SL270s Gen8 HP ProLiant SL390s G7 |
| Other features | |
| Data transfer rate | 40 GT/s |