We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALLNET ALL-WA0150N network card WLAN 150 Mbit/s
SKU
ALL-WA0150N
Login for pricing
In Stock:
0 available
ALLNET ALL-WA0150N, Wireless, USB, WLAN, Wi-Fi 4 (802.11n), 150 Mbit/s, Black
Category: Network Cards
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| SKU | ALL-WA0150N |
| Manufacturer | ALLNET |
| Availability | Out of Stock |
ALLNET ALL-WA0150N. Connectivity technology: Wireless, Host interface: USB, Interface: WLAN. Maximum data transfer rate: 150 Mbit/s, Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 4 (802.11n). Product colour: Black
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Interface | WLAN |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Network | |
| Chipset | Ralink/Mediatek MT7601 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Antenna | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Technical details | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chipset | Ralink/Mediatek MT7601 |
| Certification | CE |
| Internal | No |
| Housing material | Plastic |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 3 g |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS |
| Performance | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Chipset | Ralink/Mediatek MT7601 |
| Housing material | Plastic |