We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALLNET 119387 USB 150 Mbit/s
SKU
ALL-WA0100N
Category: Network Cards
| SKU | ALL-WA0100N |
|---|---|
| EAN | 4038816042491 |
| Manufacturer | ALLNET |
| Availability | Out of Stock |
ALLNET 119387. Connectivity technology: Wireless, Host interface: Wireless, Interface: USB. Maximum data transfer rate: 150 Mbit/s, Wi-Fi band: Single-band (2.4 GHz). Product colour: Black
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 2.0 |
| Interface | USB |
| Host interface | Wireless |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Antenna | |
| Antenna | Yes |
| Frequency range | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Network | |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM |
| Frequency range | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Antenna | Yes |
| Internal | No |
| Antenna design | Internal |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.6 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 7.1 mm |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |