We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock EC262D4U2-2L2Q/E810 motherboard Intel C262 LGA 1700 micro ATX
SKU
EC262D4U2-2L2Q/E810
Login for pricing
In Stock:
0 available
9.6'' x 9.6'' (244 mm x 244 mm), Micro-ATX, Single Socket V1 (LGA 1700), Supports Intel Xeon 6300-series, Xeon E-2400 series, and Pentium Gold G7400/G7400T processors
- Micro-ATX (9.6" x 9.6")
- Supports Intel® Xeon® 6300-series, Xeon® E-2400 series, and Pentium® Gold G7400/G7400T processors
- 4 DIMM slots (2DPC)
- 1 PCIe5.0 x16, 1 PCIe4.0 x4
- 2 SlimSAS
- 1 M.2 (PCIe4.0 x4)
- Up to 5 SATA 6Gb/s
- 2 SFP28 (25GbE) by Intel® E810-XXVAM2
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| SKU | EC262D4U2-2L2Q/E810 |
|---|---|
| EAN | 4711430521770 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C262 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C262 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| ECC сompatibility | ECC |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SlimSAS |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SlimSAS |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Number of SATA III connectors | 5 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| COM ports quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C262 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows: - Windows® Server 2022 - Azure Stack HCI Linux: - RHEL 8.5 - SLES 15 SP3 - Ubuntu 21.04 LTS Hypervisor: - VMware ESXi 8.0 u1 - Linux KVM (Linux OSes) - Hyper-V (Windows® Server) |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft® Windows: - Windows® Server 2022 - Azure Stack HCI Linux: - RHEL 8.5 - SLES 15 SP3 - Ubuntu 21.04 LTS Hypervisor: - VMware ESXi 8.0 u1 - Linux KVM (Linux OSes) - Hyper-V (Windows® Server) |