We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory Signature Premium PSP432G3200KH1 memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR4 3200 MHz
SKU
PSP432G3200KH1
- Series: Signature Line Premium
- Form Factor: 288-Pin Unbuffered Dual In-Line
- Memory Module (UDIMM)
- Technology : DDR 4 Non-ECC Unbuffered
- 100% Tested
- Aluminum Heatshield
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | PSP432G3200KH1 |
| EAN | 0814914027141 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Signature Line Premium |
Patriot’s Signature Premium DDR4 Non-ECC unbuffered memory delivers the quality, reliability and performance expected for today’s mainstream computer needs. This 32GB UDIMM kit is designed to run at PC4-25600 (3200MHz) at CAS 22 latency timings for better overall system responsiveness when using demanding applications. Built using the highest quality components and hand tested, Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 405 mm |
| Width | 133 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 68 g |
| Package weight | 91 g |
| Packaging data | |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 91 g |