We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory PSD34G1600L81S memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR3
SKU
PSD34G1600L81S
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| SKU | PSD34G1600L81S |
| EAN | 8155300155744 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Out of Stock |
Patriot Memory's Signature Line DDR3 SODIMM memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's computer needs. This 4GB module is designed to run at PC3-12800 (1600MHz) at CAS 11 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules, including the modules themselves, which must pass strict standards to ensure compatibility, quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option.
| Memory | |
|---|---|
| Package type | SO-DIMM |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Power | |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Certification | RoHS |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 120 x 180 x 12 mm |
| Package type | SO-DIMM |
| Package weight | 45 g |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69 mm |
| Depth | 3 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 19 g |
| Package type | SO-DIMM |
| Package weight | 45 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 120 x 180 x 12 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |