We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory 8GB C3-12800 memory module 2 x 4 GB DDR3 240-pin DIMM
SKU
PV38G160C9K
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| SKU | PV38G160C9K |
| EAN | 0815530014188 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Out of Stock |
Patriot Memory's Viper 3 Series memory kits are designed with true performance in mind. Tested and compatible with Intel's® and AMD's DDR3 compatible processors and chipsets, The Viper 3 series provides the best performance and stability for the most demanding computer environments.
The Viper 3 series utilizes a custom designed high performance heat shield for superior heat dissipation to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality Build of Materials, Patriot Memory's Viper 3 Series memory kits are hand tested and validated for system compatibility.
Available in dual and quad channel kits, 8GB, 16GB and 32GB Kits, Patriot Memory's Viper 3 Series will be offered at speeds from 1600MHz up to 2133MHz at 1.5 volts and are XMP 1.3 ready. Hand tested for quality assurance, the Viper 3 series is backed by a lifetime warranty.
The Viper 3 series utilizes a custom designed high performance heat shield for superior heat dissipation to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality Build of Materials, Patriot Memory's Viper 3 Series memory kits are hand tested and validated for system compatibility.
Available in dual and quad channel kits, 8GB, 16GB and 32GB Kits, Patriot Memory's Viper 3 Series will be offered at speeds from 1600MHz up to 2133MHz at 1.5 volts and are XMP 1.3 ready. Hand tested for quality assurance, the Viper 3 series is backed by a lifetime warranty.
| Memory | |
|---|---|
| Package type | DIMM |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Power | |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Design | |
| Certification | RoHS |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Certification | RoHS |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 13.7 x 122.4 x 177.8 mm |
| Package type | DIMM |
| Package weight | 157.1 g |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133 mm |
| Depth | 7.6 mm |
| Height | 41 mm |
| Weight | 77.4 g |
| Package type | DIMM |
| Package weight | 157.1 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 13.7 x 122.4 x 177.8 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |