LD4BU016G-R3600GDLA
Login for pricing
In Stock: 0 available
32GB, (16GB x 2), DDR4, 288Pin, 3600Mbps / 3866Mbps / 4000Mbps, CL 18-22-22-42 / CL 18-20-20-39 / CL 18-22-22-42 (XMP 2.0), 140 mm x 43.3mm x 7.9mm, Black
  • Blazing-fast performance for your gaming
  • Enhance your gaming setup with full range RGB support
  • Customize your RGB lighting with Lexar RGB Sync
  • Upgrade your gameplay with accelerated response time
  • XMP 2.0 and AMD Ryzen Support
  • Rigorously Tested
More Information
SKU LD4BU016G-R3600GDLA
EAN 0843367111961
Manufacturer Origin Storage
Availability Out of Stock
Power
Memory voltage1.35 V
Design
Backlight colourMulticolour
BacklightYes
Product colourBlack
Technical details
Product colourBlack
Data transfer rate4000 Mbit/s
Memory
Intel Extreme Memory Profile (XMP)Yes
Intel Extreme Memory Profile (XMP) version2.0
Memory layout (modules x size)2 x 16 GB
Internal memory32 GB
Component forPC
Memory form factor288-pin DIMM
CAS latency18
Memory voltage1.35 V
Memory clock speed3600 MHz
Internal memory typeDDR4
Features
Backlight colourMulticolour
BacklightYes
Internal memory32 GB
Component forPC
Memory form factor288-pin DIMM
CAS latency18
Memory voltage1.35 V
Memory clock speed3600 MHz
Internal memory typeDDR4
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C
Storage temperature (T-T)-55 - 100 °C
Weight & dimensions
Width43.3 mm
Depth140 mm
Height7.9 mm