We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 367167-001 memory module 1 GB DDR 184-pin DIMM ECC
SKU
367167-001
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR |
|---|---|
| Memory clock speed | 333 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 184-pin DIMM |
| SKU | 367167-001 |
| EAN | 5705965820063 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
SDRAM DIMM memory module
As data protection and high availability have become increasingly important, customers are demanding solid, uninterrupted performance. Continuous development and enhancement of high-performance software applications and operating systems is driving the need for additional memory. Compaq memory customers can be assured that all of their memory needs will be met, the above issues will be addressed, and they will have memory manufactured to the highest quality standards and subjected to the most rigorous testing procedures.
As data protection and high availability have become increasingly important, customers are demanding solid, uninterrupted performance. Continuous development and enhancement of high-performance software applications and operating systems is driving the need for additional memory. Compaq memory customers can be assured that all of their memory needs will be met, the above issues will be addressed, and they will have memory manufactured to the highest quality standards and subjected to the most rigorous testing procedures.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 2.5 V |
| Design | |
| Compatible products | ProLiant DL360 G4 |
| Product colour | Black, Green |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Green |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 1 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 184-pin DIMM |
| Memory voltage | 2.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 333 MHz |
| Internal memory type | DDR |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | ProLiant DL360 G4 |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 184-pin DIMM |
| Memory voltage | 2.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 333 MHz |
| Internal memory type | DDR |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |