We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USB3.1-2C interface cards/adapter Internal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
SKU
MC-USB3.1-2C
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | MC-USB3.1-2C |
|---|---|
| EAN | 5712505804865 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Out of Stock |
MC-USB3.1-2C
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Output interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Chipset | ASMedia ASM1142 |
| Performance | |
| Chipset | ASMedia ASM1142 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Chipset | ASMedia ASM1142 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Other features | |
| Chipset | ASMedia ASM1142 |