We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Inter-Tech K104AG1 interface cards/adapter
SKU
88885388
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | 88885388 |
|---|---|
| Manufacturer | Inter-Tech |
| Availability | Out of Stock |
The Argus K104AG1 is a practically adapter to read 2.5" S-ATA HDDs.
It is connected via S-ATA Data/Power to USB 3.1 plug type C. A perfect addition for the Argus 2.5" Protection Boxes.
It is connected via S-ATA Data/Power to USB 3.1 plug type C. A perfect addition for the Argus 2.5" Protection Boxes.
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Network | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26 mm |
| Depth | 247 mm |
| Height | 12 mm |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Package type | Blister |