We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EXSYS EX-41052-2 interface cards/adapter Internal Serial
SKU
EX-41052-2
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | EX-41052-2 |
|---|---|
| EAN | 4718359415258 |
| Manufacturer | EXSYS |
| Availability | Out of Stock |
The EX-41052-2 PCI I/O adapter provides two high performance 16C550-type UART RS-232 serial ports. It is designed for PC, thin client or server to provide instant COM port expansion via the PCI– or PCI-X Bus. The card is fully Plug-and-Play compatible. It provides +5V and +12V over the 9 pin connector for POS system (Power over System).
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-232 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Connector(s) | 1 x 9 pin D-SUB |
| Host interface | PCI |
| Technical details | |
| Chipset | MosChip MCS9865IV-AA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Data transfer rate | 0.1152 Mbit/s |
| Performance | |
| Chipset | MosChip MCS9865IV-AA |
| Product colour | Grey, Yellow |
| Certificates | |
| Certification | WHQL FCC, CE |
| Colour | |
| Product colour | Grey, Yellow |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Product colour | Grey, Yellow |
| Certification | WHQL FCC, CE |
| Features | |
| Chipset | MosChip MCS9865IV-AA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 98SE, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 40 mm |
| Weight | 200 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 0.1152 Mbit/s |
| Power requirements | 3.3V/5V |
| Chipset | MosChip MCS9865IV-AA |